Współpraca Międzynarodowa

Delegacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod przewodnictwem Wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej w otoczeniu przedstawicieli regionalnej administracji Fife oraz członków zespołu dudziarzy - Methilhill Community Pipe Band, w Levenmouth, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Cichociemnym.
Delegacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod przewodnictwem Wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej w otoczeniu przedstawicieli regionalnej administracji Fife oraz członków zespołu dudziarzy – Methilhill Community Pipe Band, w Levenmouth, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Cichociemnym.

Wizyta w szkockim regionie Fife

W dniach od 28 do 29 czerwca 2017 r. delegacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod przewodnictwem Wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej uczestniczyła w dwóch ważnych wydarzeniach na terenie Szkocji – spotkaniu z władzami zaprzyjaźnionego regionu Fife oraz koncercie Rafała Blechacza promującym nasze województwo.

 

Spotkanie z przedstawicielami regionalnej administracji Fife miało na celu ustalenie szczegółów współpracy miedzy regionami poprzez omówienie najbliższych przedsięwzięć.

 

Warto przypomnieć, że na terenie Fife znajdowały się obozy treningowe Cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych – spadochroniarzy szkolonych w Szkocji podczas II wojny światowej w celu prowadzenia walk partyzanckich na terenie okupowanego kraju.

 

Pamięć o ich niezwykłej odwadze jest wciąż żywa, czego dowodem jest postawiona niedawno z inicjatywy władz lokalnych pamiątkowa płyta, pod którą delegacja z Kujawsko-Pomorskiego złożyła wieniec przy akompaniamencie tradycyjnych szkockich dud i werbli.

 

W kontekście wspólnych losów wojennych podczas spotkania dyskutowano między innymi o możliwości i formie upamiętnienia szkockich żołnierzy więzionych w Forcie XI Stalagu XXA Twierdzy Toruń, w czasie II wojny światowej. Rozmowy dotyczyły również planowanego przez Szkotów wrześniowego rajdu motocyklowego ze Szkocji do Polski, którego celem jest upamiętnienie Cichociemnych i ich ostatniego skoku spadochronowego. Uczestnicy rajdu przewidują przyjazd do Torunia w ostatnich dniach września.

 

Podczas spotkania poruszono również temat możliwości wymiany doświadczeń w dziedzinie rolnictwa i edukacji.

 

Druga część wizyty związana była z realizowanym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie programem „Region Chopina – Dziedzictwo Szafarni” i jubileuszowym 25. Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Ambasadorem konkursu w Szafarni – tego rozpoznawanego na całym świecie współzawodnictwa młodych artystów – został pochodzący z naszego regionu znakomity pianista Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz Honorowy Obywatel Województwa. Najważniejszym wydarzeniem związanym z promocją konkursu w Szafarni był recital w Queen’s Hall w Edynburgu, który odbył się 29 czerwca 2017 r. pod patronatem ambasadora RP w Wielkiej Brytanii prof. A. Rzegockiego. Zebranych gości przywitali Wicemarszałek Województwa Aneta Jędrzejewska oraz Dariusz Adler, Konsul RP w Edynburgu.

 

Spodziewanymi efektami wizyty oficjalnej delegacji w Szkocji jest ożywienie wymiany kulturalno-gospodaczej między naszymi regionami.