Współpraca Międzynarodowa

„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu
„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu

„Dni Języków” w Inowrocławiu

Tradycją I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu stało się wydarzenie pn. „Dni Języków Obcych”, które  ma na celu uwrażliwienie uczniów na różnice kulturowe i poszerzenie ich wiedzy o innych państwach. Tegoroczna edycja promowała język francuski i włoski, a tym samym kulturę i historię Francji i Włoch, a w szczególności regiony partnerskie województwa kujawsko-pomorskiego, Midi-Pyrénées i Veneto. Regiony te zostały przybliżone uczestnikom podczas prezentacji przygotowanej przez uczennice pierwszej klasy liceum.

 

Galę otworzył występ Andrei Lattari, charyzmatycznego piosenkarza, który zawitał do Inowrocławia z Palermo. Artysta porwał młodzież do tańca popularnymi przebojami Felicita, Italiano Vero czy Azurro z repertuaru Ala Bano i Rominy Power. Kluczowym momentem spotkania było nagrodzenie laureatów konkursu literackiego, do którego zaproszono uczniów gimnazjów i liceów z województwa.

W konkursie wzięło udział 25 uczniów, którzy mieli za zadanie napisać wywiad z podróżnikiem, który zwiedził jeden z regionów partnerskich województwa kujawsko-pomorskiego: Midi Pyrenees we Francji lub Veneto we Włoszech, ze zwróceniem uwagi na walory historyczne i turystyczne tychże miejsc. Jury najbardziej doceniło wartość artystyczną i pomysłowość prac następujących uczniów:

 

Kategoria liceum

I miejsce Agata Marcinkowska II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu

II miejsce Karolina Kowalska I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

III miejsce Weronika Łazaj I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

 

Kategoria gimnazjum

I miejsce Agnieszka Hulisz  Gimnazjum Integracyjne w Inowrocławiu

II miejsce Maria Cytloch  Gimnazjum Dwujęzyczne w Inowrocławiu

III miejsce Oliwia Sobczak  Gimnazjum Dwujęzyczne w Inowrocławiu

wyróżnienie Julia Tadych Gimnazjum Dwujęzyczne w Inowrocławiu

wyróżnienie Michalina Skrzypek  Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu

 

Nagrody uczniowie odebrali z rąk radnej województwa, pani Elżbiety Piniewskiej.

 

Dni Języków Obcych zakończyły się degustacją francuskiego deseru croquembouche, pod postacią słodkiej ptysiowej piramidy, przygotowanej przez uczniów szkoły gastronomicznej, którzy swój wypiek zaprezentowali przebrani w tradycyjne bretońskie stroje. 

 

Gala została zorganizowana przy wsparciu finansowym samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu„Dni Języków” w I LO w Inowrocławiu