Projekt CARES

Teleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Teleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Teleopieka domowa dla starzejącej się Europy

Teleopieka domowa, sztandarowy projekt społeczny samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, to jeden z cieszących się dużym zainteresowaniem kierunków w usługach opiekuńczych. Naszymi doświadczeniami w tej dziedzinie dzielimy się z partnerami z siedmiu krajów Unii Europejskiej w międzynarodowym programie „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES). Od wczoraj (20 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim odbywa się konferencja inaugurująca przedsięwzięcie.

 

– Jeśli w Europie w centrum uwagi stawiamy człowieka, to musimy zauważyć, że ten człowiek się starzeje. Obecnie 20 proc. mieszkańców naszego regionu to ludzie w tak zwanym podeszłym wieku. Wiemy, że jest im potrzebna sprawna, dobrze działająca opieka. W naszych warunkach technologicznych dobrze sprawdziła się teleopieka [domowa] oparta o „bransoletki życia”. Do projektu „Teleopieka dla starzejącej się Europy”, realizowanego w ramach europejskiego programu współpracy terytorialnej Interreg Europa, zaprosiliśmy wartościowych partnerów o różnych doświadczeniach w dziedzinie teleopieki. Uważa się, że do 2040 roku 25 proc. usług medycznych w Europie będzie polegało właśnie na teleopiecie –podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który otworzył konferencję, a wcześniej spotkał się na krótkim briefingu z dziennikarzami regionalnych mediów.

 

– Łączymy siły z naszymi partnerami z zagranicy, żeby wykreować rozwiązania, których jeszcze nie ma na stole. Jako region jesteśmy liderem jeśli chodzi o rozwiązania  teleopiekuńcze. Aktualnie wdrażamy w naszym regionie rozwiązania [monitorujące funkcje] kardiologiczne, ale sprawdzamy też możliwość połączenia ich z innymi rozwiązaniami, wśród których jest na pewno dostęp do diagnostyki. Szukamy takich rozwiązań, które moglibyśmy dołączyć do systemu już u nas funkcjonującego – stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor marszałkowskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka. Dodał, że nasz program teleopiekuńczy cieszy się dużym uznaniem jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste – „bransoletka życia” to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum. Obecnie obejmujemy systemem 3 tysiące osób.

 

We wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również nasi zagraniczni goście: Mats Eriksson z Linköping w Szwecji, Marijana Prevendar z Zagrzebia w Chorwacji, Laura Guérin z francuskiej Nowej Akwitanii oraz Carsten Jensen i Morten Givskud z regionu Południowa Dania.  

 

W programie „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES) w ramach Interreg Europa uczestniczy osiem europejskich regionów (z Polski, Francji, Austrii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji). Celem jest rozwój systemów zdalnej opieki, adresowanych do niesamodzielnych osób starszych.

 

Zobacz Teleopieka na poziomie europejskim

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 czerwca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2023 r.

 

Teleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeleopieka dla starzejącej się Europy, konferencja inaugurująca projekt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP