Współpraca Międzynarodowa

Interreg Europa Środkowa, graf. interreg-central.eu
graf. interreg-central.eu

8 kroków do idealnego projektu – poradnik dla aplikujących wg. Programu Interreg Europa Środkowa

Szukasz nowych inicjatyw projektowych? Masz pomysł na projekt, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule postaram się przedstawić kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci napisać projekt w sposób profesjonalny i skuteczny, tak aby miał szanse na otrzymanie dofinasowania w ramach programu Interreg Europa Środkowa.

 

Już 22 marca, podczas konferencji programu Interreg Europa Środkowa „Współpraca jest kluczowa dla bardziej spójnej Europy Środkowej w okresie transformacji” nastąpi oficjalne rozpoczęcie drugiego naboru wniosków. Będzie to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą przetestować swoje pomysły i zrealizować swój projekt.

 

Ten przewodnik krok po kroku pokaże Ci jak stworzyć dobry pomysł na projekt:

  1. Sprawdź, czy oferta programu jest dla Ciebie.
  2. Sprawdź szczegółowo, jakie pomysły finansuje program Interreg Europa Środkowa.
  3. Znajdź najbliższy nabór projektów. Projekty są wybierane w drodze zaproszeń do składania wniosków. Ich zakres i ramy są określone w tak zwanych „Zakresach zadań”. Są one publikowane wraz z oficjalnym ogłoszeniem danego naboru.
  4. Sprawdź jakie projekty były już realizowane w ramach programu. Twój pomysł powinien być innowacyjny.
  5. Zacznij szukać potencjalnych partnerów projektowych. Budowanie sieci kontaktów jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
  6. Zrozumienie wysiłku, jakim jest napisanie projektu. Podręcznik programu Interreg Europa Środkowa, to niezbędne źródło informacji i dostępny on-line.
  7. Skorzystaj z pomocy Krajowych Punktów Kontaktowych Programu. Niezależnie od tego, na jakim etapie jest Twój wniosek, krajowe punkty kontaktowe chętnie się z Tobą skontaktują i pomogą zrozumieć zasady obowiązujące w programie. Organizują również wydarzenia dla wnioskodawców.
  8. Pozwól sobie pomóc. Zespół Programu Interreg Europa Środkowa pomoże Ci gdy będziesz składał wniosek dzięki filmom objaśniającym i poradnikom na temat kluczowych zagadnień. Organizują także webinaria i konsultacje. Zawsze możesz też wysłać pytania do działu pomocy.

 

Napisać dobry projekt to nie jest łatwe zadanie, ale z powyższymi krokami na pewno Ci się uda! Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest precyzyjne określenie celów oraz odpowiednie planowanie działań. Jeśli będziesz się trzymał powyższych kroków, Twój projekt będzie miał dużo większe szanse na zrealizowanie z sukcesem.

 

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, można odwiedzić stronę internetową, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat celów, priorytetów i warunków udziału w programie.

 

www.interreg-central.eu/apply-for-funding

 

Departament Rozwoju i Realizacji Projektów Unijnych