Współpraca Międzynarodowa

VIII polsko-japońska wymiana kulturalna

9 listopada 2017 roku w ramach VIII polsko-japońskiej wymiany kulturalnej kolejny młody utalentowany muzyk związany z województwem kujawsko-pomorskim zaprezentuje swoje umiejętności przed japońską publicznością w Metropolitan Theater w Tokio.

 

Udział pana Janusza Piotra Staneckiego w projekcie jest efektem wieloletniej współpracy kulturalnej między Województwem Kujawsko-Pomorskim a Maestro Mitsuyoshim Oikawą, słynnym japońskim dyrygentem, który poza swoim rodzinnym krajem występował między innymi w 1988 w Chinach jako Ambasador Kultury Japońskiej z nominacji japońskiego Ministra Spraw Zagranicznych, również w Rosji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech,  a także w Brukseli, w której wspólnie z Województwem Kujawsko-Pomorskim dał w roku 2010 koncert, od którego rozpoczęła się owocna współpraca kulturalna między Stroną Japońską a Województwem.

 

Maestro jako prezydent Japońskiego Stowarzyszenia Wymiany Muzyczno-Kulturalnej od ponad 20 lat zaprasza do Japonii obiecujących muzyków z Bułgarii, Rumunii, a od czasu nawiązania współpracy z Województwem Kujawsko-Pomorskim także z Polski. Jego działalność na rzecz promowania rodzimych artystów z krajów europejskich w jego ojczyźnie zostały wielokrotnie docenione.  W 2009 r. otrzymał przez Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii tablicą honorową, natomiast w 2014 r. został odznaczony przez prezydenta Rumunii Traiana Basescu Orderem Zasług Kulturalnych.

 

Polsko-japońska wymiana kulturalna, będąca inicjatywą dyrygenta znanego i zasłużonego, jest dla młodych muzyków z kujawsko-pomorskiego szansą na zaprezentowanie się przed publicznością japońską, znaną ze szczególnej wrażliwości muzycznej, może także otworzyć drogę do międzynarodowej kariery.

 

Pan Janusz Piotr Stanecki będzie reprezentował Województwo Kujawsko-Pomorskie w koncercie z orkiestrą symfoniczną z okazji 30 lecia założenia Międzynarodowego Towarzystwa Wymiany Kulturalnej w Japonii działającego we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Polski oraz z okazji obchodów 60 rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

 

Koncert odbędzie się w dniu 9 listopada 2017 roku o godzinie 19stej w Sali Koncertowej Tokyo Metropolitan Theater. Głównym organizatorem koncertu jest Japońskie Towarzystwo Przyjaźni Muzycznej i dyrygent Mitsuyoshi Oikawa.  Gościem specjalnym koncertu poza kujawsko-pomorskim waltornistą jest również pianistka pani Gergana Nestrova z Bułgarii.      

 

Artyści wykonają następujący repertuar:
Mozart: Koncert na róg i orkiestrę Es-dur nr 3 KV 447
Mozart: Koncert fortepianowy B-dur nr 27 KV 595
IV symfonia f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego