Współpraca Międzynarodowa

W gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w Łabiszynie

Interreg na żywo – Od pola do stołu

Wzorcowe gospodarstwo ekologiczne, oparte o bazę edukacyjną to efekt realizacji projektu BERAS Implementation w województwie kujawsko-pomorskim. W latach 2010-2013 Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, wspólnie z 25 partnerami ze Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Danii, Białorusi i Polski, promował działania związane z systemem produkcji rolnej, opartym na zamkniętym obiegu substancji odżywczych w gospodarstwie, aby w rezultacie ograniczyć wypływ zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego na stan wód w regionie Morza Bałtyckiego.

 

Centrum demonstracyjno-szkoleniowe BIC funkcjonuje w gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w Łabiszynie. Miejsce to oferuje zapoznanie się w sposób praktyczny z właściwym obiegiem materii stanowiącym podstawę systemu produkcji „od pola do stołu”. W Centrum prowadzona jest działalność edukacyjna skierowana do rolników, przyszłych rolników, doradców, studentów, uczniów szkół podstawowych i średnich, przedszkoli i konsumentów, a także doradztwo w zakresie przekształcania gospodarstw konwencjonalnych w ekologiczne farmy.

 

Obiekt także czynnie uczestniczy w upowszechnianiu ekologicznego systemu produkcji oraz promocji produktów ekologicznych na kiermaszach, targach, jarmarkach, dożynkach oraz innych imprezach masowych. W ramach realizowanego projektu w gospodarstwie przygotowano program działań edukacyjno-promocyjnych dla różnych grup oraz ścieżkę dydaktyczną, pomocną w realizacji szkoleń praktycznych.

 

Więcej nt. wzorcowego gospodarstwa oraz centrum

 

W ramach cyklu artykułów „Interreg na żywo” przedstawiamy ciekawe i praktyczne rezultaty projektów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, zrealizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak i innych polskich regionów.

 

W gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w ŁabiszynieW gospodarstwie ekologicznym Państwa Zdziarskich w Łabiszynie