Współpraca Międzynarodowa

Spotkanie W Urzędzie Marszałkowskim

Goście z Mołdawii w regionie

W ramach wymiany uczniów pomiędzy Gimnazjum w Głuchowie a młodzieżą z mołdawskiej miejscowości Glodeni, województwo kujawsko-pomorskie odwiedzili członkowie zespołu folklorystycznego „Styrczańskie Dzwoneczki”. Gimnazjum w Głuchowie, jako organizator pobytu, przygotował bardzo atrakcyjny program dla dzieci i młodzieży z Mołdawii w dniach 19 – 25 maja 2016 roku.

 

 

W trakcie pobytu młodzież z mołdawskiego zespołu wzięła udział w uroczystościach związanych z rocznicą nadania Gimnazjum w Głuchowie imienia Błogosławionej Juty, wystąpiła w Zelgnie podczas przeglądu Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także poprowadziła warsztaty taneczne w Szkole Podstawowej w Kończewicach. Największą atrakcją dla członków zespołu było statystowanie w filmie fabularnym produkcji Telewizji Polskiej „Po Sąsiedzku”, filmie opowiadającym historię średniowiecznej Chełmży.

 

Wizyta zespołu „Styrczańskie Dzwoneczki” była także interesującym wydarzeniem dla uczniów chełmżyńskich szkół, którzy podczas spotkania w Sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, mieli okazję poznać mołdawską kulturę, kuchnię, stroje ludowe, obyczaje i taniec. Gimnazjum w Głuchowie przygotowało także ciekawy program związany z atrakcjami turystycznymi regionu. Goście z Mołdawii zwiedzili Dom Kopernika, katedrę Św. Janów w Toruniu, wzięli udział w warsztatach pieczenia pierników w Muzeum Piernika. Grupa odwiedziła także obserwatorium astronomiczne w Piwnicach, konkatedrę w Chełmży, a nawet relaksowała się w Aquaparku w Wielkiej Nieszawce. W dniu 21 maja 2016 roku podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim młodzież zapoznała się z działaniami Samorządu Województwa.

 

Podsumowaniem wizyty był wieczór kultury mołdawskiej, podczas którego można było nie tylko degustować smaki znad Morza Czarnego, ale również poznać bogatą ofertę turystyczną Mołdawii, a nawet zatańczyć przy mołdawskiej muzyce ludowej w rytm rytualnego tańca o nazwie Hora (materiał w reportażu –  http://wizja-ps.pl/czytaj-wszystko/final-wymiany-polsko-moldawskiej-gimnazjum-w-gluchowie/

 

Katarzyna Dwórznik

Biuro Współpracy Zagranicznej

Atrakcje ToruniaObserwatorium Astronomiczne w PiwnicachSpotkanie W Urzędzie MarszałkowskimWarsztaty piernikoweZwiedzanie Torunia