Współpraca Międzynarodowa

Powitanie grupy na Zamku Golubskim
Powitanie grupy na Zamku Golubskim

Polsko-węgierska wymiana dzieci i młodzieży

W dniach 5-9 czerwca 2018 roku na w ramach rewizyty dzieci i młodzież ze szkoły Prinz Gyula Általános Iskola w miejscowości Püspökmolnári na Węgrzech odwiedziły Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Uczniowie wraz z opiekunami przyjechali do regionu Kujaw i Pomorza na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, gmina Golub-Dobrzyń. Współpraca miedzy szkołami rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. Kolejnym etapem współpracy była wizyta dzieci i młodzieży z Węgierska w miejscowości Püspökmolnári na Węgrzech. W ramach rewizyty w dniu 5 czerwca 2018 roku dzieci i opiekunowie z Węgier zostali oficjalnie przywitani przez przedstawicieli regionu na Zamku Golubskim. Podczas spotkania wyświetlono film podsumowujący wizytę dzieci z Węgierska na Węgrzech w 2017 roku.  Po części oficjalnej dla uczestników wymiany i ich opiekunów przygotowano ognisko, następnego dnia odbyły się warsztaty oraz mecz piłki nożnej, który nawiązywał do pierwszego spotkania reprezentacji Polski i Węgier w 1921 roku.

 

W dniu 9 czerwca 2018 roku dzieci i opiekunowie na zaproszenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego gościły w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz zwiedzały toruńską starówkę.

 

Zarówno szkoła z Püspökmolnári jak i szkoła podstawowa z Węgierska wyraziły chęć dalszej współpracy i realizacji wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych.

 

Mecz Polska-WęgryPowitanie grupy na Zamku GolubskimPowitanie oficjalneWarsztaty z rękodziełaWizyta dzieci i młodzieży z WęgierZdjęcie grupowe