Współpraca Międzynarodowa

Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński

Forum Regionalne Polska-Chiny

Przedstawiciele samorządu województwa wzięli udział w odbywającym się w Warszawie IV Forum Regionalnym Polska-Chiny (19-21 czerwca) z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga, a także chińskich i polskich władz regionalnych. 20 czerwca w pracach forum uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. 21 czerwca reprezentacja regionu z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele spotkała się z delegacją prowincji Hubei – partnerskiego regionu województwa kujawsko-pomorskiego – której przewodniczył gubernator Wang Guosheng.

 

Forum polsko-chińskie i wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce była okazją do prezentacji dotychczasowych dokonań oraz dalszego zacieśniania współpracy gospodarczej obu krajów na poziomie centralnym i regionalnym. Rozmowom przedstawicieli regionów oraz miast chińskich i polskich towarzyszyło także międzynarodowe „Silk Road Forum”.

 

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej odwiedził Polskę po raz pierwszy od dwunastu lat. Wizyta stanowiła potwierdzenia „strategicznego partnerstwa” łączącego Polskę i Chiny od grudnia 2011 roku. Chiny są drugą gospodarką globu, największym eksporterem oraz głównym odbiorcą inwestycji zagranicznych. Cele współpracy to między innymi zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce, zmniejszenie deficytu w handlu z Chinami oraz rozwój infrastruktury, zwłaszcza poprzez budowę Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Formalną współpracę z chińską prowincją Hubei województwo kujawsko-pomorskie nawiązało w 2011 roku. Stolicą 60 milionowej prowincji położonej w środkowo-wschodnich Chinach jest ośmiomilionowa metropolia Wuhan, ważny chiński ośrodek finansowy, handlowy, technologiczny i edukacyjny. Władze Hubei szczycą się przede wszystkim rozwojem nowoczesnych technologii. Podczas dzisiejszego spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z gubernatorem prowincji Hubei Wangiem Guoshengiem była mowa między innymi o wymianie kulturalnej, promocji gospodarczej, oraz edukacji akademickiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2016 r.

 

Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński Spotkanie przedstawicieli marszałkowskiej administracji z delegacją z Hubei, fot. Andrzej Goiński