Spotkanie interesariuszy projektów RIWET i Danube4all
Departament Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizował spotkanie interesariuszy projektów RIWET i Danube4All. Głównym celem tych projektów jest zwiększenie udziału społeczności lokalnych w odnowie i zarządzaniu rzekami, mokradłami i bagnami oraz poszukiwanie rozwiązań opartych na naturze (nature based solutions) do poprawienia zdolności retencyjnych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu instytucji zaangażowanych w ochronę i gospodarowanie zasobami wodnymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a także przedstawiciele rolników i spółek wodnych oraz instytucji doradczych dla sektora rolniczego.
W pierwszej części przedstawiono założenia adaptacji do zmian klimatu w województwie kujawsko-pomorskim z punktu widzenia polityki regionalnej. Zwrócono uwagę na rolę sektora rolniczego dla rozwoju gospodarczego naszego regionu i problemy, z jakimi musi się on borykać w związku z przedłużającymi się okresami suszy.
Następnie przedstawiono założenia dwóch projektów międzynarodowych, realizowanych obecnie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, podejmujących tematykę ochrony zasobów wodnych. Projekt RIWET (Publiczno-prywatne zarządzanie renaturyzacją i ochroną rzek i terenów podmokłych jako niebiesko-zieloną infrastrukturą) finansowany jest w ramach programu INTERREG Europa. Jego głównym celem jest zwiększenie udziału społeczności lokalnych w odnowie i zarządzaniu rzekami, mokradłami i bagnami, poszukiwanie rozwiązań opartych na naturze (nature based solutions) do poprawienia zdolności retencyjnych, oraz ulepszenie instrumentu polityki. Ten ostatni, jako jeden z najważniejszych aspektów programu INTERREG Europa, znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowaniu nowego projektu systemowego dotyczącego małej retencji.
Projekt Danube4all, jest przedsięwzięciem realizowanym przez 48. partnerów z 14 krajów w ramach programu Horyzont Europa. W tym gronie znalazło się również Województwo Kujawsko-Pomorskie, jako partner stowarzyszony. W naszym projekcie pn. Budowanie społeczeństwa dbającego o wodę:
Wzmocnienie społeczności kujawsko-pomorskiej na rzecz ochrony wód będziemy realizować cele społeczne, obejmujące zwiększenie akceptacji społecznej i zainteresowania odbudową ekosystemów słodkowodnych, a także działania edukacyjne i promocyjne, angażujące społeczności lokalne (np. rolników i właścicieli gruntów).
Najważniejszym elementem prezentacji założeń projektów było przekazanie informacji nt. dobrych praktyk zaobserwowanych podczas wizyt studyjnych w Holandii i na Łotwie w ramach projektu RIWET.
Spotkanie zwieńczyła dyskusja, poprzedzona prezentacją prof. dr. hab. Pawła Wiśniewskiego nt. suszy rolniczej i możliwości zwiększenia retencji w województwie kujawsko-pomorskim. Rolnictwo pełni istotną rolę w kształtowaniu innowacyjnej gospodarki w regionie. Susza obecna jest od lat na wielu obszarach województwa, a w ostatnich latach nasila się ze względu na dokonujące się zmiany klimatyczne (np. zacieranie się różnic między porami roku, wzrost temperatury powietrza i większe parowanie, zmiany w charakterze opadów). Gospodarowanie zasobami wodnymi na terenach rolniczych, postrzegane głównie jako działania odwadniające, również nie sprzyja efektywnemu wykorzystaniu wody w warunkach jej nadmiaru. Istnieją jednak możliwości kształtowania krajobrazu, w taki sposób, aby, wykorzystując naturalne właściwości pokrywy roślinnej, ograniczyć parowanie i zatrzymać wodę na dłużej. W dyskusji kończącej spotkanie starły się różne opinie dotyczące dużej i małej retencji, kilkukrotnie jednak pojawiły się głosy na temat konieczności zwiększenia świadomości racjonalnego korzystania z wody. Przedstawiono także ciekawe przykłady rozwiązań opartych na naturze, zwiększających możliwości retencyjne w krajobrazie zmienionym przez działalność człowieka.
Danube for all – działania partnerów stowarzyszonych
Spotkanie interesariuszy projektu RIWET
Susza rolnicza i możliwości zwiększenia retencji w województwie kujawsko-pomorskim