Konsultujemy dokumenty Komisji Europejskiej
Młodzież z regionu została zaproszona przez Komitet Regionów oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie na spotkanie, którego celem było poznanie opinii młodych ludzi o dwóch dokumentach wydanych przez Komisję Europejską. Pisma zatytułowane „Inwestowanie w młodzież Europy” oraz „Europejski Korpus Solidarności” omówiono 27 marca 2017 roku w auli Kolegium Jagiellońskiego.
Oba dokumenty zostały poświęcone sytuacji młodego pokolenia w Europie. Pierwszy z nich, pt. „Inwestowanie w młodzież Europy”, w sposób ogólny opisuje problem wykluczenia dużej części młodzieży na drodze do znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia. Przytoczono także przyczyny takiego stanu rzeczy (przedwczesne zakończenie nauki, niewystarczająca jakość kształcenia) i podkreślono konieczność podjęcia wzmożonych wysiłków dla zapewnienia młodym ludziom lepszego startu na rynku pracy, tak w ich kraju ojczystym, jak i za granicą. Pismo dodatkowo przedstawia osiągnięcia istniejących już programów, mających na celu aktywizację zawodową młodego pokolenia. „Europejski Korpus Solidarności”, będący niejako odpowiedzią na problem opisany w poprzednim dokumencie, to projekt zakładający umożliwienie młodym podjęcia wolontariatu i/lub pracy w rozlicznych sektorach społeczno-gospodarczych (m. in. edukacja, zdrowie, pomoc w zaopatrywaniu w żywność, budowa schronisk), mający zapewnić wchodzącemu w wiek produkcyjny pokoleniu zarówno wyższe kwalifikacje, jak i zwiększone szanse w znalezieniu najodpowiedniejszego zatrudnienia.
Do zaopiniowania niniejszych dokumentów zaproszony został m. in. Komitet Regionów Unii Europejskiej, który z kolei postanowił poprosić młodzież o wyrażenie swojego stanowiska. Organizacją spotkania zajął się Urząd Marszałkowski. W Kolegium Jagiellońskim do obrad w międzynarodowym składzie zasiedli studenci uczelni wyższych województwa kujawsko-pomorskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Gospodarki, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Pośród uczestników znaleźli się przedstawiciele z takich krajów, jak Turcja, Włochy, Rumunia, Austria czy Litwa, rezydujący w Polsce w trakcie pobierania nauki w ramach międzynarodowych programów dotyczących szkolnictwa wyższego. Na spotkanie zaproszeni zostali także uczniowie dwóch toruńskich szkół średnich (I i IV Liceum Ogólnokształcące).
Młodzież poproszono o wyrażenie swojego zdania na tematy poruszane w dokumentach Komisji Europejskiej, następnie głos zabrali przedstawiciele resortu rodziny, resortu edukacji oraz władz regionalnych. Opracowane stanowiska wejdą w skład oficjalnej opinii Komitetu Regionów. Celem spotkania był realny udział w decyzjach podejmowanych na szczeblu europejskim oraz chęć wywarcia bezpośredniego wpływu na przyszłość mieszkańców krajów członkowskich Unii, zwłaszcza tych należących do młodego pokolenia.