Współpraca Międzynarodowa

Spotkanie partnerów projektu FISSH (Interreg Europa), Gandawa, 11-12 lutego 2025 r., fot. Małgorzata Kruk-Szarszewska
Spotkanie partnerów projektu FISSH (Interreg Europa), Gandawa, 11-12 lutego 2025 r., fot. Małgorzata Kruk-Szarszewska

Sekrety innowacji spożywczych – Food Pilot – belgijska dobra praktyka w ramach projektu FISSH

Jak smakuje przyszłość branży spożywczej? Wyobraź sobie miejsce, gdzie innowacje spotykają się z tradycją, a każda nowa receptura może zmienić sposób, w jaki myślimy o jedzeniu. Właśnie takim miejscem jest Food Pilot w Belgii – centrum, które mieliśmy okazję poznać podczas lutowej wizyty studyjnej w ramach projektu FISSH.

 

Food Pilot to centrum badawczo-analityczne, założone w 2011 roku przez Flandryjski Instytut Badawczy Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności i Flanders’ FOOD, wspierające firmy, laboratoria oraz instytucje rządowe w rozwiązywaniu wyzwań sektora rolno-spożywczego.

 

Oferuje szeroki wachlarz usług, od opracowywania nowych produktów, poprzez optymalizację procesów, aż po rozwiązywanie problemów technicznych w produkcji żywności. Dzięki współpracy z ekspertami oraz wykorzystaniu półprzemysłowych urządzeń przetwórczych, instytucja ta umożliwia testowanie i doskonalenie produktów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

 

Jednym z kluczowych obszarów działalności Food Pilot jest dywersyfikacja białek. Instytucja bada alternatywne źródła białka, dążąc do tworzenia zrównoważonych, smacznych, zdrowych i bezpiecznych produktów spożywczych. Ponadto, Food Pilot angażuje się w projekty związane z waloryzacją strumieni bocznych, przekształcając odpady produkcyjne w wartościowe surowce.

 

W 2023 roku Food Pilot udzielił 260 porad technologicznych oraz przeprowadził 707 testów pilotażowych dla 98 klientów, z czego 35 to nowi partnerzy. Takie statystyki świadczą o rosnącym zaufaniu i zapotrzebowaniu na usługi tej instytucji.

 

Nasza wizyta w Food Pilot była inspirującym doświadczeniem, ukazującym, jak innowacyjne podejście i współpraca mogą przyczynić się do rozwoju sektora rolno-spożywczego. To doskonały przykład dobrej praktyki, z której warto czerpać inspirację w naszych lokalnych inicjatywach.