Współpraca Międzynarodowa

Spotkanie członków Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba, fot. Europejska Federacja Dróg św. Jakuba
Spotkanie członków Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba, fot. Europejska Federacja Dróg św. Jakuba

Projekt REliHE promowany na Walnym Zgromadzeniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba w Tuluzie

W dniach 1–3 lipca 2025 roku w Tuluzie (Francja) odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Francuską Agencją Dróg do Composteli (AFCC), francuskim Ministerstwem Kultury, władzami Regionu Occitanie oraz miasta Tuluzy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 delegacji z całej Europy – przedstawicieli regionów, miast, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz rozwoju szlaków jakubowych.

 

Jednym z kluczowych punktów tegorocznego zgromadzenia była prezentacja projektu REliHE – Religious Heritage in Rural Areas realizowanego w ramach programu Interreg Europe, którego partnerem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Projekt został zaprezentowany jako przykład dobrych praktyk wspierających rozwój i promocję dziedzictwa kulturowego związanego ze Szlakiem św. Jakuba, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

 

Podczas wystąpienia podkreślono, że REliHE koncentruje się na wykorzystaniu dziedzictwa religijnego jako zasobu rozwoju lokalnego – zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Kujawsko-Pomorskie zaprezentowało swoje działania w tym zakresie, w tym współpracę z lokalnymi samorządami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, które wspólnie tworzą ofertę turystyczną opartą na historii, duchowości i kulturze regionu.

 

Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników i została pozytywnie oceniona jako przykład aktywnego włączenia regionów Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodową sieć Camino de Santiago. Podkreślono także rolę projektów unijnych w rozwijaniu potencjału turystycznego i kulturowego mniej znanych odcinków Szlaku.

 

Europejska Federacja Dróg św. Jakuba to organizacja zrzeszająca miasta, regiony i instytucje z całej Europy, które współpracują na rzecz ochrony, promocji i rozwoju kulturowego dziedzictwa Camino de Santiago. Federacja wspiera inicjatywy, które służą zachowaniu tradycji pielgrzymkowej, rozwojowi infrastruktury oraz budowaniu świadomości o duchowym i kulturowym znaczeniu tego unikalnego szlaku.