Isère Outdoor 360 – promocja aktywności turystycznych poprzez filmy wykorzystujące rzeczywistość cyfrową
Czy można spróbować uprawiać wspinaczkę, kajakarstwo lub kolarstwo górskie nie będąc tak naprawdę w górach, na jeziorze czy szosie? Czy wirtualna rzeczywistość może stworzyć prawdziwe doznania sportowe, nawet te ekstremalne? Tak! Projekt Isère Outdoor 360 wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom.
Isère Outdoor 360 to innowacyjny sposób promowania aktywności na świeżym powietrzu przez władze publiczne. Niektóre z nich mogą być lub wydawać się trudne do wypróbowania, a Isère 360 pozwala doświadczyć wirtualnie każdego z nich, w dowolnym miejscu i czasie. Elementem podstawowym projektu są filmy nakręcone w technice 360 stopni, które dają wrażenie zanurzenia w rzeczywistości wirtualnej podczas projekcji przy użyciu zestawów VR (kasków ze słuchawkami).
Isère Outdoor 360 to jeden z przykładów tzw. dobrych praktyk, które zostały zaprezentowane w ramach projektu Digitourism przez jednego z naszych partnerów – Agencję Turystyczną Regionu Owernia-Rodan-Alpy (Francja).
Filmy nakręcono w technologii 360° w celu propagowania uprawiania sportów na świeżym powietrzu głównie wśród dzieci i młodzieży (w ramach realizowanego programu „zdrowie sportowe”). Z założenia, miały być one na tyle angażujące, żeby stworzyć wrażenie możliwie bliskie realnej aktywności sportowej. Filmy 360 były prezentowane w specjalnych stanowiskach, zawierających kaski VR, dostępnych podczas wydarzeń sportowych i w szkołach. Początkowo tematyka filmów obejmowała takie dyscypliny jak: kajakarstwo, turystyka w jaskiniach, kolarstwo górskie, wspinaczka z uprzężami. Filmy obejrzano ponad 15 000 razy. Po sukcesie pierwszych 5 projekcji, poświęconych promocji sportów ekstremalnych, postanowiono wzbogacić prezentację o kolejne dyscypliny.
Symulacje za pomocą kasków VR to jednak nie tylko sport czy rozrywka. Pozytywny odbiór i zaangażowanie odbiorców zachęciły władze francuskiego departamentu Isère do stworzenia nowych inicjatyw w analogicznej technologii. Kolejne realizowane projekty obejmują: zagrożenia lawinowe, inicjatywy dla seniorów i programy terapeutyczne (jak na przykład strach przed wodą).
Isère Outdoor 360 zainteresował także partnerów projektu Digitourism, został wybrany jako jedna z najlepszych dobrych praktyk możliwych do zaimplementowania w innych europejskich regionach, w tym w województwie kujawsko-pomorskim.
Więcej informacji o projekcie Isère Outdoor 360 na stronie Interreg – tutaj oraz tutaj.
Projekt Digitourism dotyczący zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w turystyce realizowany jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie wraz z ośmioma innymi partnerami europejskimi w ramach programu Interreg Europa.