Projekt GreenSpas

GreenSPAS warsztaty we Francji
GreenSPAS warsztaty we Francji

Dobre praktyki projektów międzynarodowych: ClimaStory

Podczas wizyty studyjnej w Royat, zorganizowanej przez Centralne stowarzyszenie Route des Villes d’Eaux du Massif, tj. francuskiego partnera projektu GreenSPAS (Poprawa polityk publicznych miast i regionów uzdrowisk termalnych w obliczu zmian klimatycznych w Europie), zapoznano uczestników z jedną z dobrych praktyk. Było to wypracowane w ramach projektu ADAptnow (Interreg Alipine Space) narzędzie ClimaSTORY, które jest potężnym zasobem do śledzenia i zarządzania inicjatywami klimatycznymi.

 

Aby móc sprostać nieprzewidywalnym wydarzeniom klimatycznym, projekt ADAPTNOW miał za zadanie wzmocnienie zdolności adaptacyjnych obszarów szczególnie narażonych na zmiany klimatyczne. W rezultacie powstały narzędzia kluczowe dla opracowywania skutecznych polityk publicznych i wspierania najlepszych praktyk, które mogą być wdrażane w innych regionach.

ClimaSTORY, zaprojektowane do wykorzystania przez różnego rodzaju podmioty terytorialne, proponuje pracę koncepcyjną na fikcyjnym terytorium z perspektywy zmian klimatycznych i opracowania rozwiązań adaptacyjnych w odniesieniu do 5 sektorów działalności gospodarczej:

  • rolnictwo i leśnictwo,
  • przemysł,
  • turystyka,
  • handel i rzemiosło;
  • bezpieczeństwo i zdrowie;
  • planowanie, zarządzanie zasobami i różnorodność biologiczna.

Każdy uczestnik zespołu w ramach ClimaSTORY reprezentuje jeden z sektorów. Moderator przedstawia specyfikę fikcyjnego obszaru (topografia, przemysł, planowanie urbanistyczne, itd.). Uczestnicy wspólnie wybierają najistotniejsze rozwiązania, uwzględniając specyfikę tego terytorium, rozważając wpływ zmian klimatycznych na swój sektor (praca, ryzyka, itp.).

Następnie, spośród 70 kart „rozwiązań”, wybierają rozwiązania adaptacyjne, które chcieliby wdrożyć. Dyskutują o potencjalnych konfliktach i synergiach, uzgadniają plan działania, różne moduły w zależności od grupy docelowej.

ClimaSTORY jest idealnym narzędziem do podnoszenia świadomości na temat adaptacji do zmian klimatycznych wśród osób, które nie są jeszcze zaznajomione z tematem, na przykład nowo wybranych urzędników. Jest to również doskonały sposób na inicjowanie pracy międzywydziałowej w trybie projektowym. Wreszcie, daje możliwość zespołowi posiadającemu odpowiednią wiedzę na zdecentralizowanie działań i spojrzenie na swoją działalność z nowej perspektywy.

Więcej informacji na stronach:

https://en.auvergnerhonealpes-ee.fr/projects/project/climastory

https://www.alpine-space.eu/project/adaptnow/