Projekt GreenSpas

spotkanie interesariuszy projektu GreenSPAS
spotkanie interesariuszy projektu GreenSPAS

Spotkanie interesariuszy projektu GreenSPAS

30.09.2024 r. w Domu Zdrojowym w Ciechocinku odbyło się spotkanie inicjujące powstanie grupy interesariuszy projektu GreenSPAS (Interreg Europa). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży sanatoryjnej, kadry zarządzającej uzdrowiskami, przedstawiciele władzy lokalnej oraz departamentów merytorycznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Idea, która przyświeca projektowi, a mianowicie poprawa zarządzania miastami i regionami uzdrowiskowymi w obliczu zmian klimatycznych w Europie, jest obecnie jedną z ważniejszych kwestii, z którą mierzą się miasta i regiony uzdrowiskowe.

Poprawa wdrażania regionalnych i lokalnych polityk publicznych uzdrowisk w obszarze adaptacji do zmian klimatu, która jest głównym celem projektu, pozwoli zastosować takie rozwiązania, które uczynią je neutralnymi klimatycznie, bardziej zielonymi i odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Dlatego też w pierwszej części spotkania zostały zaprezentowane zebranym interesariuszom założenia projektu GreenSPAS, w którym  Województwo Kujawsko-Pomorskie występuje w roli partnera wraz z 7 partnerami z regionów europejskich.

Departament Środowiska, jako wspierający merytorycznie Wydział Projektów Międzynarodowych, przybliżył zarówno obecną sytuację klimatyczną w regionie, jak i zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, będące szczególnie dotkliwymi dla naszego województwa.

Następnie plany adaptacji do zmian klimatu zostały zaprezentowane przez przedstawicielkę Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego w kontekście polityk województwa kujawsko-pomorskiego.

Kluczowym elementem, podkreślającym rolę interesariuszy oraz wagę wizyt studyjnych, było  przekazanie informacji na temat dobrych praktyk zaobserwowanych we Francji w regionie Owernia Rodan-Alpy na pierwszej wizycie studyjnej.

W dyskusji, która nastąpiła w drugiej części spotkania, uczestnicy wskazali kwestie, które poruszone zostaną na kolejnych warsztatach tematycznych, dotyczące m.in. deficytu wody na terenach zielonych (miejskich), regulacji dla przedsiębiorców w zakresie utrzymania i zwiększania powierzchni czynnej biologicznie, zanieczyszczenia powietrza, braku strefy ochronnej ujęcia Krystynka, negatywnego wpływu sztucznego świata na roślinność, kształtowania polityki informacyjnej, i innych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.

Obecni na spotkaniu wyrazili chęć współpracy w projekcie w roli interesariusza w celu wypracowania wspólnie z Województwem Kujawsko-Pomorskim rozwiązań adaptacyjnych obszarów uzdrowiskowych do zmian klimatu.

Prezentacje: