Dobre praktyki w miastach uzdrowiskowych jako odpowiedź na zmiany klimatu
W dniach od 4 do 6 czerwca 2024 r. Lider projektu GreenSpas (Wspieranie bardziej ekologicznego i elastycznego modelu miast i regionów uzdrowisk termalnych w obliczu zmian klimatu w Europie) francuski region Owernia-Rodan-Alpy gościł partnerów projektu podczas pierwszej wizyty studyjnej, której tematem przewodnim były innowacyjne strategie klimatyczne i dziedzictwo termalne.
W ciągu trzech pouczających dni 23 uczestników z organizacji partnerskich wraz z 22 francuskimi interesariuszami miało zaszczyt zanurzyć się w bogatym dziedzictwie termalnym regionu i inicjatywach ekologicznych. Wymiana doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk oraz zrozumienie potrzeby wspólnego działania na rzecz transformacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju, zaowocować ma wypracowaniem polityk regionalnych i dedykowanych rozwiązań dotyczących odpowiedzi na zmiany i zagrożenia klimatyczne.
Prezentacja dobrych praktyk rozpoczęła się w Royat, siedzibie Lidera projektu, Route des Villes d’Eaux du Massif Central, od dyskusji z udziałem lokalnych i regionalnych urzędników i polityków oraz specjalistów w zakresie wód termalnych i ochrony środowiska. Zaprezentowany został system francuskiego przemysłu termalnego i wyzwania, przed którymi staje tenże sektor oraz miejscowości uzdrowiskowe. Zwiedzanie Thermes de Royat, podczas którego opowiedziano uczestnikom o zastosowanych rozwiązaniach związanych z odzyskiwaniem wody po zabiegach i instalacji nowoczesnych pieców, pokazało innowacyjne podejście do zrównoważonego rozwoju, ustanawiając precedens dla przyszłych inwestycji.
Drugi dzień poświęcony został miejskiej polityce transformacji ekologicznej. W Châtel-Guyon burmistrz Frédéric Bonnichon przedstawił proaktywną politykę transformacji ekologicznej regionu, oferując praktyczne przykłady działań na rzecz ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu na szczeblu lokalnym.
Nowo wybudowany A ï g a R e s o r t T h e r m a l & S p a był natomiast przykładem integracji zrównoważonego rozwoju w działalności uzdrowisk, stanowiąc swoim innowacyjnym podejściem inspirację dla wszystkich uczestników.
Ostatni dzień w słynnej miejscowości uzdrowiskowej Le Mont-Dore poświęcony był zrównoważonym lokalnym systemom żywnościowym i wysiłkom na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Dzięki dyskusjom i wizytom na miejscu uczestnicy uzyskali wgląd w regionalne inicjatywy przyczyniające się do szerszych wysiłków na rzecz adaptacji do zmian klimatu.