Projekt FISSH

Spotkanie partnerów projektu FISSH, Gandawa, 11-12 lutego 2025 r., fot. UMWKP
Spotkanie partnerów projektu FISSH, Gandawa, 11-12 lutego 2025 r., fot. UMWKP

Zrównoważony rozwój w kształtowaniu przyszłości przemysłu spożywczego

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na zdrową, ekologiczną i wysokiej jakości żywność, przemysł spożywczy stoi przed ogromnym wyzwaniem – jak pogodzić innowacyjność i zrównoważony rozwój? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy pierwszego międzyregionalnego wydarzenia w ramach projektu FISSH (Wsparcie i pomoc dla MŚP z branży spożywczej w zakresie zrównoważonego rozwoju), które odbyło się w dniach 11-12 lutego 2025 roku w Gandawie, Belgia.

Wyzwania i innowacje w branży spożywczej

Spotkanie rozpoczęło się od wizyt studyjnych w miejscach, które wyznaczają kierunki dla przyszłości sektora spożywczego. Pierwszym punktem była wizyta w Food Pilot – nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym, które wspiera innowacje w agrosektorze. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć narzędzia i technologie, które pozwalają na tworzenie nowych produktów spożywczych, usprawnienie procesów produkcji oraz ocenę wpływu żywności na zdrowie i środowisko.

W trakcie obiadu, serwowanego przez lokalną firmę cateringową, uczestnicy mogli doświadczyć praktycznego zastosowania zasad gospodarki cyrkularnej – posiłki podawane były w słoikach, które po odpowiednim czyszczeniu trafiają ponownie do użytku. Kolejnym punktem wizyty była palarnia kawy z Gandawy, która pokazała, jak zrównoważona produkcja kawy może wyglądać w praktyce oraz firma produkująca roślinne produkty spożywcze, które łączą smak mięsa z korzyściami dla klimatu, oferując alternatywy dla elastycznych wegetarian i miłośników mięsa.

Zrównoważony rozwój w praktyce: warsztaty i dobre praktyki

Drugi dzień wydarzenia skupiał się na warsztatach i prezentacjach dobrych praktyk z różnych regionów Europy. Uczestnicy poznali metodologię Rapid Scaling Tool, czyli narzędzie oceny wdrażania innowacji w sektorze spożywczym w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Dodatkowo, w trakcie prezentacji partnerzy projektu podzielili się przykładami działań, które realizują w swoich regionach. Wśród nich znalazły się projekty dotyczące inteligentnego rolnictwa, zarządzania surowcami w produkcji makaronu czy wspierania lokalnych rynków żywnościowych.

FISSH: wspólna przyszłość zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej

Projekt FISSH to inicjatywa, która w ramach programu Interreg Europa wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w branży spożywczej, promując zrównoważony rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Celem projektu jest wymiana wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy partnerami, którzy dążą do wdrożenia zrównoważonych strategii biznesowych w różnych częściach Europy.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego, które jest partnerem projektu FISSH. W trakcie spotkania zaprezentowano przykład krótkiego łańcucha żywnościowego – koncepcji lokalnej żywności, jako elementu zrównoważonego rozwoju w regionie. Warto podkreślić, że w spotkaniach wzięli również udział interesariusze z naszego regionu, w tym przedstawiciele Regionalnego Środka Zrównoważonego Rozwoju w Przysieku oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego sp. z o.o. im. prof. Jana Czochralskiego.

Zaangażowanie interesariuszy w projekty Interreg Europa jest szczególnie istotne, ponieważ daje im możliwość uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń, które będą mogły zostać wykorzystane w przyszłych działaniach, wspierając rozwój zrównoważonych inicjatyw w regionie. Kolejne spotkanie partnerów projektu odbędzie się we wrześniu 2025 roku w Południowej Ostrobothnii, Finlandia.