Dobre praktyki projektów międzynarodowych. RIWET – Obywatelski monitoring źródeł
Jednym z celów projektu RIWET – Publiczno-prywatne zarządzanie renaturyzacją i ochroną rzek i terenów podmokłych jako niebiesko-zieloną infrastrukturą, realizowanego w ramach programu INTERREG Europa jest zwiększenie udziału społeczności lokalnych w odnowie i zarządzaniu rzekami, mokradłami i bagnami.
W trakcie wizyty studyjnej na Łotwie partner projektu Uniwersytet Łotewski przedstawił przykład współpracy między naukowcami a lokalnym społeczeństwem, dzięki której zidentyfikowano
i wybrano źródła do transgranicznej (Łotwa i Estonia) sieci monitorowania wód podziemnych. Monitoring ten miał wspomóc realizację założeń Ramowej Dyrektywy Wodnej. W projekt zaangażowane były różne podmioty. Dobrowolny monitoring realizowany był przez społeczność lokalną za pomocą aplikacji internetowej uruchomionej w 2021 r. Dzięki niej mapowano nowe źródła
i identyfikowano te, które były reprezentatywne dla danego obszaru. Jasne wytyczne udziału w projekcie umożliwiły chętnym prawidłowe zbieranie danych na temat lokalizacji oraz wskaźników sezonowych wód gruntowych. Na podstawie tych danych badacze określili stanowiska reprezentatywne, gdzie analizowali sezonowe zmiany jakości wody oraz modelowali i oceniali działy wodne. Na kolejnym etapie informacje te włączono w krajowy system monitoringu wód gruntowych oraz przypisano im odpowiedni poziom dofinansowania koniecznych działań.
Włączenie obywateli w działania naukowców i instytucji publicznych miało walor edukacyjny i spowodowało zwiększenie świadomości na temat istnienia źródeł oraz jakości wody. Monitorowanie za pomocą aplikacji było dobrą formą aktywności fizycznej dla całych rodzin, jak również dostarczyło wartościowych danych.
W wyniku badań obywatelskich 336 użytkowników aplikacji zidentyfikowało 1565 lokalizacji.
Więcej informacji na temat aplikacji wykorzystanej w zbieraniu danych jest na stronie.