Dobre praktyki projektów międzynarodowych: BEATA – system monitorowania w domach opieki (projekt CARES)
Społeczeństwo europejskie starzeje się w szybkim tempie, co stawia przed nami wyzwanie zapewnienia godnej i skutecznej opieki osobom starszym. Kluczowym celem staje się przedłużenie okresu niezależności oraz dbanie o zdrowie seniorów. W obliczu tych zmian coraz większą rolę odgrywa technologia, która z roku na rok przybiera na znaczeniu w sektorze opieki. Zdalne rozwiązania stają się jednym z głównych trendów, kształtujących przyszłość wsparcia dla osób starszych. W ramach naszego cyklu „Dobre praktyki z projektów międzynarodowych” przyjrzymy się innowacyjnemu systemowi monitorowania seniorów w domach opieki, który funkcjonuje w Szwecji.
BEATA to system monitorowania osób starszych, często przewlekle chorych, z niepełnosprawnością, wdrożony w domach opieki w szwedzkiej gminie Linkoping. Zainstalowany monitoring wizyjny z czujnikami wykrywającymi zachowanie się pacjentów, zapewnia m.in. bezpieczeństwo seniorów, umożliwia szybką reakcję personelu oraz pozwala odciążyć opiekunów w ich codziennych obowiązkach.
Dotychczasowe rozwiązania techniczne zapewniały aktywny nadzór personelu bez względu na to, czy pacjenci potrzebowali pomocy, czy też nie. Obecna technologia nadzoruje i informuje personel, gdy senior znajduje się w ryzykownej sytuacji i potrzebuje pomocy. Możliwe jest także dokonywanie indywidualnych ustawień systemu monitoringu w zależności od statusu i potrzeb pacjentów. Usługa BEATA już niedługo stanie się standardem dla wszystkich usługodawców w gminie, zarówno prywatnych, jak i komunalnych.
Dzięki wdrożonemu systemowi udało się odciążyć personel opiekuńczy ze standardowych obchodów nawet o 90%, a seniorzy są znacznie rzadziej niepokojeni wizytami kontrolnymi.