Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Spotkania z Palestyńczykami w Kujawsko-Pomorskim

Ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński
Ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

W ubiegły weekend mieliśmy w Kujawsko-Pomorskim okazję do spotkań z Palestyńczykami. Ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa odwiedził nasz region. Rozmawiał on z Wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim na temat wzajemnych relacji. W niedzielę w toruńskim Dworze Artusa, publiczność mogła zetknąć się z kulturą Palestyny w sposób bezpośredni, za pomocą muzyki i tańca.Na scenie wystąpił światowej sławy zespół tańca folkowego Zababdeh Dance Troup.

 

Było to wyjątkowe taneczne doświadczenie, ubogacone w palestyńsko-jordański duet muzyków – gitarzystę Humama Ammariego i Nidala Kalbonera, grającego na instrumencie zwanym oud. Zaprezentowali całe bogactwo tradycyjnych melodii arabskich, połączonych ze współczesnymi piosenkami inspirowanymi muzyką palestyńską.

 

Zespół taneczny Zababdeh Dance Troup powstał w 2010 roku za sprawą fundacji Naziha Al – Khalila. Grupa składa się z młodych osób, chłopców i dziewcząt, z miasta Zababdeh w Palestynie. Obecnie zespół liczy 40 członków i otworzył własną szkołę nauki tańca dabke dla młodych Palestyńczyków. Zespół brał udział w wielu narodowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech i Polsce.

 

Dabke to tradycyjny taniec, który dla Palestyńczyków jest okazją do dialogu oraz promowania kultury i sprawy palestyńskiej. Taniec wywodzi się z legend o sąsiedzkiej pomocy przy odbudowie zniszczonych przez złą pogodę domów. W czasie pracy tańczono trzymając się za ręce oraz śpiewano, aby nie czuć zimna. Obecnie taniec przypomina o wartościach takich jak rodzina, społeczność i tradycja.

 

Fragment występu zespołu Zababdeh Dance Troup , 31.03.2019, Dwór Artusa

 

Ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiZababdeh Dance Troup w Dworze Artusa, fot. z archiwum Dworu Artusa

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone