Edukacja

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu - logo

Zaufałem drodze

Wystawa rzeźb Stanisława Kośmińskiego dedykowana księdzu Janowi Twardowskiemu w 100. rocznicę urodzin.

 
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza 24 czerwca (środa) 2015 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy małych form rzeźbiarskich Stanisława Kośmińskiego wykonanych głównie z drewna, swoją tematyką osadzonych w kręgu kultury chrześcijańskiej.

1 czerwca minęła 100. rocznica urodzin kapłana poety, który potrafił  w sposób prosty i przystępny dla każdego opowiadać o Bogu, człowieku i świecie. Jego wiersze cechuje życiowa mądrość, optymizm i szczerość. W podobnym duchu tworzy swoje rzeźby autor wystawy. Są to małe formy rzeźbiarskie wykonane głównie z drewna i nawiązujące do kultury chrześcijańskiej.

 Tytuł wystawy stanowi tytuł wiersza księdza Twardowskiego, który opowiada o wyborze drogi  życiowej. Autor wiersza wszedł niegdyś na drogę powołania kapłańskiego i podążał nią przez całe życie. Każdy z nas dokonuje wielu podobnych wyborów. Również artysta u początku swojej samodzielnej przygody ze sztuką staje przed wyborem drogi artystycznej. Niejednokrotnie jest to droga prowokacji, komercji i chwilowej mody.

Prezentowane na wystawie prace są efektem obrania drogi związanej z tradycją, warsztatem i trwałymi wartościami, drogi wąskiej, takiej na łeb na szyję, z dziurami po kolana.

Stanisław Kośmiński urodził się w 1987 roku w Zakopanem.  Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jest absolwentem Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2013). Obecnie jest studentem studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.

Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie jak i kilkumetrowe realizacje. Wykorzystuje różne gatunki drewna, łączy je z innymi materiałami, eksponuje naturalne wartości materiału, takie jak kolor, układ słojów, faktura. Podkreśla znaczenie tytułów rzeźb dla ich interpretacji.       

Wystawę można oglądać do 10 lipca 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Departament Kultury i Edukacji (TK).