Edukacja

Logo Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy

W Bydgoszczy grają w goalballa

Drużyny z Wrocławia, Lasek, Katowic i Bydgoszczy rywalizowały w I Ogólnopolskim Turnieju Goalballa o Puchar Dyrektora K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Na obiektach Zawiszy nie brakowało emocji. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki znalezieniu się projektu bydgoskiego Braille’a w pierwszej trójce konkursu Enea Akademia Talentów.

 

„Cieszę się bardzo, że projekt znalazł uznanie w konkursie Enea Akademia Talentów w kategorii ‘Sport’. Finansowe wsparcie pozwoliło nam na przygotowanie imprezy dla uczniów niepełnosprawnych pod nazwą „Każdy ma talent”, promującej ruch i aktywność fizyczną. Po raz pierwszy do Bydgoszczy zaprosiliśmy również uczniów z dysfunkcją wzroku na Ogólnopolski Turniej Goalballa, który był doskonałą okazją do popularyzowania tej nowej, młodej dyscypliny sportowej w naszym mieście” – mówi Monika Stepa, nauczycielka K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy i pomysłodawczyni wyróżnionego projektu.

 

Goalball to dyscyplina sportowa uprawiana przez osoby słabo widzące i niewidome. Trzyosobowe zespoły rywalizują ze sobą rzucając specjalną piłką  o wadze 1,25 kg, którą w środku wyposażono w dzwoneczki. Podczas meczu goalballa dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabo widzących gracze noszą nieprzezroczyste gogle. Boisku ma wymiary 9 na 18 metrów.  Zadaniem każdej z drużyn jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika.

 

Więcej na temat goalballa będzie można się dowiedzieć podczas Tygodnia Drzwi Otwartych połączonego ze świętem szkoły (23-27.04.2018r.). Zapraszamy również do wchodzenia na stronę internetową www.braille.bydgoszcz.pl oraz na facebooka szkolnego.

 

Jacek Knychała

 

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy jest jednostką organizacyjną, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa  Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Mecz goalballa pomiędzy trzyosobowymi drużynami Bydgoszczy (pomarańczowe stroje) i Katowic (stroje niebieskie). Zdjęcie wykonane zza bramki bydgoskiej drużyny przedstawia graczy rywalizujących ze sobą podczas spotkania grupowego. Turniej odbywał się na terenie kompleksu sportowego CWZS Zawisza Bydgoszcz, fot. Jacek Knychała