Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Tydzień Humanistyki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

3 grudnia 2015 r. w ramach Tygodnia Humanistyki Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy gościła niezwykłą osobę – córkę Mariana Rejewskiego,  Janinę Sylwestrzak. Na spotkanie przybyło wiele osób, w tym również młodzież  Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Bydgoszczy. Po powitaniu gości przez dyrektor Biblioteki, Ewę Pronobis-Sosnowską, kierownik Filii Biblioteki w Sępólnie Krajeńskim, Ryszard Karczewski omówił wyniki internetowej gry kryptologicznej  Młodzi łamacze szyfrów, po czym wręczono nagrody jej laureatom. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęły uczennice: Katarzyna Marchlewicz i Magdalena Jedlińska, drugie – Adrianna Lehmann oraz Sandra Musiał, a trzecie – zdobyli uczniowie: Maciej Brzyski i Adrian Szczęch. Następnie pan Karczewski zaprezentował stronę internetową, którą sam stworzył i administruje: marianrejewski.pl.

 

Pani Janina Sylwestrzak opowiedziała, dlaczego warto uczyć się matematyki, a następnie nauczyciele bibliotekarze przeczytali fragmenty wspomnień słynnego kryptologa z książki Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930-1945. Poza tym wystąpili uczniowie – laureaci konkursów w ramach programu edukacyjno-wychowawczego Licz się z Rejewskim. Rok wielkiego matematyka i kryptologa, reprezentujący Zespół Szkół nr 10 w Bydgoszczy i przedstawili swoje prace.

 

Po części oficjalnej córka znakomitego matematyka spotkała się z pracownikami Biblioteki i składała autografy w książkach o swoim ojcu. Gratulowała także spektakularnych dokonań, jednocześnie dziękując za piękną atmosferę spotkania. Na zakończenie dyrektor Biblioteki podsumowała działania i wydarzenia związane z Rokiem Mariana Rejewskiego, zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.

 

W tym samym czasie w Bibliotece miały miejsce inne wydarzenia: wykład płk. Jerzego Lelwica, kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy pt. Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog, adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Andrzejem S. Dyszakiem, językoznawcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, połączone z prezentacją jego nowej publikacji Gwara miejska bydgoszczan.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji (TK).

 

Córka Mariana Rejewskiego w rozmowie z pracownikami Czytelnia Gł. Biblioteki i uczestnicy wykładu Janina Sylwestrzak i nauczyciele bibliotekarze PBW Laureaci konkursu Prof. Dyszak podpisuje swoją książkę Wręczenie nagród laureatom konkursu Wykład prof. Andrzeja S. Dyszaka o gwarze bydgoszczanWystęp laureata konkursu z ZS nr 10 w Bydgoszczy Wywiad z Janiną Sylwestrzak