Edukacja

Sprawny jak rycerz

Sprawny jak rycerz

12 maja 2015 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu zorganizował V Regionalny Konkurs Historyczny „W czasach Króla Kazimierza Wielkiego”.

 

Komtur, rycerze i damy dworu towarzyszyły V edycji   Konkursu,  który odbył się na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało: „Sprawny jak rycerz”. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

 

 Konkurs odbywał się w średniowiecznej scenerii Zamku Krzyżackiego, dzięki współorganizatorowi przedsięwzięcia – Centrum Kultury Zamek Krzyżacki i przebiegał w 3 etapach: I etap: żywa lekcja historii – przeprowadzona przez p. Małgorzatę Pociżnicką – specjalistę ds. projektów, II etap: konkurs wiedzy – przeprowadzony przez nauczycieli z SOSW w Toruniu, III etap: konkurs sprawnościowy – przeprowadzony przez pracowników CK Zamek Krzyżacki. Dziedziniec, odrestaurowane ruiny, makieta zamku, podziemia, rycerze w zbrojach oraz sala strachów, jak również pięknie przyozdobiona przez uczniów szkoły zawodowej sala koncertowa wraz z przepysznym poczęstunkiem oraz refektarz i muzyka nadały konkursowi wspaniały, niepowtarzalny klimat.

 

W konkursie rywalizowało ze sobą siedem drużyn: Zespół Szkół Specjalnych z Chełmży, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Chełmna, Zespół Szkół z Chełmży, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Kruszwicy, Zespół Szkół z Inowrocławia, Zespół Szkół nr 6 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Torunia.

 

Uczestnicy brali udział w 6 konkurencjach teoretycznych dotyczących znajomości zagadnień historycznych z czasów Kazimierza Wielkiego, cech i obowiązków rycerzy, elementów zbroi, budowy zamku oraz w kilku konkurencjach sprawnościowych, m.in.: rzut podkową, strzelanie z łuku, bieg zamkowy. W wyniku zmagań I miejsce zajęła drużyna ZS nr 6 z Torunia, II miejsce – drużyna SOSW w Chełmnie, a III miejsce zdobyła drużyna ZS z Inowrocławia.  Młodzież wykazała się ogromną wiedzą historyczną oraz równie wysoką sprawnością fizyczną. Za tak olbrzymi wkład pracy i znakomite efekty wszyscy otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

 

Po zakończeniu konkursu uczniowie SOSW w Toruniu w imieniu całej społeczności szkolnej wręczyli Statuetki: „Przyjaciel Dzieci SOSW w Toruniu” panu Andrzejowi Nowickiemu – dyrektorowi Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz panu Eugeniuszowi Gołembiewskiemu – prezesowi Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu. To szczególne wyróżnienie zostało przyznane za wieloletnią współpracę, przychylność, zaangażowanie oraz współorganizację wszelkich działań na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu. Kontynuacją działań dotyczących popularyzacji wśród młodzieży treści historycznych będą konkursy organizowane przez Ośrodek w Zamku Krzyżackim w Toruniu.

 

Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom tegorocznej V edycji. Zapraszamy za rok. Organizatorzy: Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Kultury i Edukacji (TK).