Edukacja

Prezentacja tarczy
Prezentacja tarczy

Rycerskie potyczki gimnazjalistów na zamku krzyżackim w Toruniu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu zorganizował 18 maja 2017 r. już siódmą edycję Regionalnego Konkursu Historycznego „W czasach Króla Kazimierza Wielkiego – Rycerskie potyczki nad Wisłą” Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.  

 

Współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

 

Tegoroczny konkurs odbył się po raz czwarty w ruinach zamku krzyżackiego i miał na celu integrację dzieci i młodzieży z regionu poprzez zdrową rywalizację sportową, zachęcić uczniów do poznawania historii w atrakcyjnym historycznie miejscu Torunia oraz włączyć się w obchody Roku Rzeki Wisły – poprzez promocję dziedzictwa kraju, jakim jest rzeka Wisła, przepływająca przez miasto Toruń.

 

W wyniku zmagań uczniów w licznych konkurencjach m.in.: rzucie podkową, strzelaniu z łuku, rzucie nożem, rzucie toporem, biegu zamkowym, rozwiązywaniu krzyżówki, prezentacji tarczy rycerskiej – I miejsce zajęła drużyna z ZSS ze Żnina, II miejsce – zdobyła drużyna z SOSW z Torunia a III miejsce zdobyła drużyna z ZSS z Chełmży.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą i wysoką sprawnością fizyczną i za znakomite wyniki otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

 

Pięknie odrestaurowane ruiny, makieta zamku, dziedziniec, średniowieczna muzyka, podziemia, rycerze w zbrojach oraz sala strachów jak również wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku na zakończenie konkursu nadało niepowtarzalny klimat naszemu integracyjnemu spotkaniu.

 

Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom tegorocznej VII edycji konkursu.

Opracowanie: Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska

Fotografie wykonała: Romualda Tarasiuk

www.sosw.torun.pl

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK)

 

Bieg zamkowy Drużyna SOSW Prezentacja tarczyPrzy ognisku Rozwiązywanie zadań Rzut nożem Rzut podkową Rzut toporemStrzelanie z łuku Zwycięzcy konkursu