Edukacja

Z nami gen. Jarosław Mika-Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, fot. Ryszard Bielecki
Z nami gen. Jarosław Mika-Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, fot. Ryszard Bielecki

Pamięci Patrona – generała Stanisława Maczka

Generał Stanisław Maczek to Patron, któremu wychowankowie Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy w dniach 23-29 października 2017r. oddali hołd podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Bredy (Holandia) przez 1. Polską Dywizję Pancerną spod okupacji niemieckiej. W obecności polskiej delegacji rządowej i wojskowej, burmistrza Bredy, Polonii, Polaków, Holendrów i ich rodzin przeżyliśmy wzruszające chwile… Szczególnymi uczestnikami uroczystości byli kombatanci – żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej, a wśród nich kapitan Edmund Semrau z Torunia.

 

Uczestniczyliśmy w patriotycznych uroczystościach na Polskich Cmentarzach Wojennych w Bredzie przy Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy  wieńce na grobach polskich żołnierzy na cmentarzach pod Bredą w Alphen i Oosterhout. Odwiedziliśmy największy cmentarz żołnierzy 1. Dywizji Pancernej w Belgii, w miejscowości Lommel. Tutejsza Polonia podjęła nas wspólnym obiadem w Domu Polskim „Polonez” w Beringen, gdzie swoją siedzibę ma Zarząd Główny Związku Polaków w Belgii.

 

Zwiedziliśmy liczne miejsca, które są wyrazem wdzięczności Holendrów dla dokonań polskich żołnierzy. Byliśmy przy czołgu Pantera na rogu ulicy generała Stanisława Maczka i Paul Windhausenveg, przy pomniku z orłami z napisem ,,Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1994‘’ w parku miejskim Wilhelminapark oraz przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę przy pomniku 1. Dywizji Pancernej w Baarle/Nassau.

 

Wiele radości sprawił nam pobyt na uroczystym wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia w Bredzie. Zobaczyliśmy jak Polacy i Holendrzy potrafią bawić się wspólnie.

 

Udział w tych patriotycznych uroczystościach przybliżył nam postać Patrona, jego żołnierzy oraz pozwolił nawiązać kontakty towarzyskie z Polonią w Belgii i Holandii. W pamięci zostały dobre wrażenia o przyjaźni polsko – belgijsko – holenderskiej. Możemy powiedzieć, że należymy do  „rodziny Maczkowców”.

 

Organizatorem wyjazdu i jego kierownikiem był Dyrektor Ośrodka – Ryszard Bielecki, przy wsparciu finansowym Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Stowarzyszenia „Generał Stanisław Maczek in Memoriam”  w Bydgoszczy.

 

Opracowanie – Krystyna Bieniek

Fotografie – Ryszard Bielecki

 

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr2 im. Generała Stanisława Maczka  w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

 

Z nami gen. Jarosław Mika-Dowódca Generalny Rodzajów Sił ZbrojnychBreda Polski cmentarz wojenny  EttesebannBreda - pod pomnikiem Za naszą i waszą wolnośćZa naszą i waszą wolność... - BredaBreda Ginneken Polski cmentarz wojennyPomnik ku czci żołnierzy 1DP - Baarle Nassau HolandiaNa Polskim cmentarzu wojennym Oosterhout HolandiaNa cmentarzu w Alphen HolandiaAlphen HolandiaBavel HolandiaW Domu Polskim Polonez w Beringen BelgiaPolski cmentarz wojenny Lommel BelgiaLommel BelgiaBredaBredaNa granicy belgijsko-holenderskiejAntwerpia czas na zwiedzanie