Edukacja

Bajkowóz w szkole szpitalnej w Klinice Psychiatrii

Dnia 26.10.2017 w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1 w Bydgoszczy pojawił się wyjątkowy gość. Pan Jarosław Leciejewski z poznańskiej fundacji „Serdecznik” przywiózł nam wspaniały podarunek. Jest nim bajkowóz – czyli wędrująca szpitalna biblioteka. Z tej okazji nauczyciele pracujący na oddziale przygotowali niespodziankę – przedstawienie, którego scenariusz został napisany właśnie na tę okazję.

 

Wszyscy poznali historię króla bez wyobraźni i dzięki temu mogli zrozumieć jak wielką rolę odgrywają książki w naszym życiu. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie wiedzieli to już od dawna, a tym samym nie mogli się doczekać kiedy bajkowóz pojawi się na stałe na naszym oddziale. Pan Jarosław opowiedział wszystkim o cudach mieszkających w szufladach wędrującej biblioteki oraz o książkach znajdujących się na jej półkach. Wszyscy, którzy byli obecni na spotkaniu, nie mogli się wprost doczekać, aby samodzielnie wybrać się tym właśnie bajkowozem w krainę wyobraźni i zapoznać się ze wspaniałymi historiami spisanymi w niemalże stu książkach mieszkających na jego półkach. Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim dobrym ludziom z fundacji „Serdecznik” za tak wspaniały prezent i zapewnić, że będzie on stałym elementem zajęć zarówno wychowawczych, terapeutycznych jak i dydaktycznych.

 

Ponieważ jest to już drugi bajkowóz, który nasza szkoła otrzymała od fundacji „Serdecznik”, więc możemy z całym przekonaniem powiedzieć, że jest on darem niezwykłym, potrzebnym i wartościowym – pierwszy bajkowóz jeździ po oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i służy uczniom, którzy tam przebywają na leczeniu.

 

Nie sposób przytoczyć treści całej bajki napisanej właśnie z okazji powitania bajkowozu, ale cytujemy słowa ją kończące:

„Bajkowozy w świat ruszyły, do szpitali wnet trafiły

Teraz też nauczyciele bajek mogą czytać wiele,
dzieciom by się nie nudziły i chorobą nie martwiły

Niech też ćwiczą wyobraźnię, bo to ważne najwyraźniej”.

 

Opracowała: Marta Kozłowska

 

www.zs33.bydgoszcz.pl

Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

 

nauczyciele - bohaterowie bajki terapeutycznejpodziękowanie dla Fundacji Serdecznikpowitanie Bajkowozu na oddzialewspólne zdjęcie z p. Jarosławem -przedstawicielem fundacji