Edukacja

Czytanie na trawie – podsumowanie projektu
Czytanie na trawie – podsumowanie projektu

„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu

W roku szkolnym 2015/2016 biblioteka szkolna przystąpiła do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Na realizację programu szkoła otrzymała fundusze w wysokości 1250,00 zł (80 % kwoty pochodzi ze środków Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, 20% pochodzi ze środków własnych jednostki prowadzącej).

 

Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.  W tworzeniu listy propozycji książek, które wzbogaciły zbiory biblioteki pomagał Samorząd Uczniowski Ośrodka, który zadał uczniom pytanie: „Jakie książki chcielibyście mieć w bibliotece?”. Powstała lista została, zgodnie z wytycznymi programu skonsultowana z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną. Do biblioteki zakupiono 22 tytuły książek oraz 8 audiobooków. Na liście zakupionych książek znalazły się lektury, książki popularno-naukowe oraz beletrystyka oraz audibooki, które miały na celu zachęcenie uczniów do kontaktu z literaturą, pomimo ich ograniczeń związanych z brakiem swobodnej umiejętności czytania. Uczniom poznawali nowo zakupione tytuły w trakcie zajęć zachęcających do korzystania z zasobów biblioteki. Zachętom do korzystania ze zbiorów biblioteki była zmiana Regulaminu Biblioteki umożliwiająca uczniom wypożyczanie książek na okres ferii i wakacji.

 

W trakcie roku szkolnego 2015/2016 przeprowadzono wydarzenia promujące czytelnictwo. Uczniowie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu, poznali historię powstania pisma i książki w trakcie spotkania „Od papirusu do e-booka”, zapoznali się z działalnością literacką patrona szkoły w trakcie zajęć „Janusz Korczak i jego twórczość”.

 

W ramach propagowania czytelnictwa uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym  „Podróże małe i duże”. Projekt podzielony był na trzy części:

  • w „Małych podróżach” brali udział uczniowie klas I etapu edukacyjnego i ZET, którzy poznawali Toruń, jego okolice i legendy związane z miastem;
  • w „Duże podróże – Irlandia” udali się uczniowie klas 4/5, którzy poznawali Irlandię, jej historię, położenie geograficzne oraz legendy;
  • w „Duże podróże – Grecja” udali się uczniowie klasy 6, którzy poznali Grecję, jej położenie geograficzne, kulturę, mitologię i smaki;
  • podsumowanie projektu odbyło się 14 czerwca 2016 roku jako „Czytanie na trawie” – uczniowie podzielili się zdobytymi informacjami ze swoimi kolegami, odgadli zagadki związane z poznanymi miejscami i przypomnieli sobie smaki kuchni toruńskiej i greckiej.

 

W trakcie zajęć wykorzystywane były książki i materiały zakupione w ramach projektu „Książki naszych marzeń” i zgromadzone w bibliotece szkolnej.

 

Opracowanie i  zdjęcia  Dobrosława Szalkowska.

 

www.sosw.torun.pl

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK)

 

Czerpanie papieruCzytanie na trawie - GrecjaCzytanie na trawie - podsumowanie projektuCzytanie na trawie - smaki GrecjiCzytanie na trawie - smaki ToruniaKsiążki Naszych MarzeńOd papirusu do ebookaPisanie na maszynieToruń - podsumowanie projektu