Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Jubileusz 10-lecia nadania imienia Mariana Rejewskiego Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Dziesięć lat temu Rada Pedagogiczna PBW w Bydgoszczy podjęła uchwałę w sprawie wniosku o nadanie Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy imienia Mariana Rejewskiego. 16 listopada 2021 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy odbyła się uroczystość jubileuszowa.

 

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, wśród których był Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego w Toruniu, Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Radosław Chmara z ramienia prezydenta miasta, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych Wojciech Bartoszek, dyrektorzy placówek oświatowych z Bydgoszczy, przedstawiciele kadry naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy biblioteki.

 

Centralnym punktem jubileuszu było wręczenie panu pułkownikowi Jerzemu Lelwicowi Medalu Prezydenta Bydgoszczy. W 2020 r. dyrektor PBW Ewa Pronobis-Sosnowska zwróciła się z wnioskiem o przyznanie tego ważnego wyróżnienia kustoszowi Muzeum Wojsk Lądowych płk. Jerzemu Lelwicowi, który od wielu lat współpracuje z biblioteką sławiąc imię znakomitego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego. Od 2011 r. prowadzi on w bibliotece lekcje o człowieku, który przyniósł sławę miejscu swojego pochodzenia – Bydgoszczy. Zasłużył się w ten sposób, iż spopularyzował wśród mieszkańców Bydgoszczy, a także w regionie i na świecie, wiedzę o zasługach patrona biblioteki. Jest autorem wystaw i wielu artykułów prasowych poświęconych Marianowi Rejewskiemu.

 

Z inicjatywy dyrektora biblioteki powstała mobilna wystawa poświęcona jej patronowi. Uczestniczący w jubileuszu goście zapoznali się z prezentacją przygotowaną przez Agnieszkę Handzel pt. „Wystawa mobilna Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog prezentowana na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”. Uczestnikom spotkania zaprezentowano również stronę internetową poświęconą M. Rejewskiemu, którą biblioteka prowadzi i aktualizuje od 2012 r.

 

Na koniec uroczystości można było wysłuchać występu wokalnego pt. „Patriotyczna lekcja muzyki”, który został przygotowany przez młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie“ z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 pod kierunkiem Izabeli Grochowskiej i Katarzyny Nowickiej-Rynkiewicz.

 

Jak przystało na jubileusz, na uczestników uroczystości czekał okolicznościowy tort.

 

Joanna Grabowska-Janowiak – kierownik Muzeum Oświaty
(Wydział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy)

 

Relacja z obchodów jubileuszu w Zbliżeniach TVP3 Bydgoszcz

Zdjęcia z uroczystości jubileuszowej – okiem reportera Expressu Bydgoskiego