Edukacja

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Wizyta studyjna w creoGedanii

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zorganizowało wizytę studyjną do placówki creoGedania.

 

10 listopada 2021 roku grupa kilkunastu nauczycieli z Bydgoszczy pojechała do Gdańska, by tam z bliska przyjrzeć się edukacji alternatywnej, edukacji bez zadań domowych, podręczników i ocen.

 

Każdy z uczestników chciał podpatrzeć odmienny od tradycyjnej szkoły system pracy. Na miejscu braliśmy udział we fragmentach różnych zajęć edukacyjnych, mieliśmy okazję porozmawiać z nauczycielami, obejrzeć przedszkole i teren sprzyjający zabawom na świeżym powietrzu. Ujęła nas dalekowzroczność kadry pedagogicznej, która wybiega w przyszłość, kiedy to obecni uczniowie creoGedanii będą dorośli. Zanim to nastąpi, już dziś dzieci uczą się budowania relacji, współpracy. Do wiedzy i umiejętności niejednokrotnie dochodzą na zasadzie prób i poprawek, błąd traktują jako naturalny element uczenia się, za który nie spotyka ich kara w postaci złych ocen – czują się bezpiecznie.

 

Wizyta skłoniła nauczycieli do dyskusji na temat zasad pracy creoGednaii. Zastanawiano się, czy jest to zalążek nowego systemu nauczania, czy z alternatywna edukacja stanie się wszechobecną, czy motywacja bez ocen jest realna.