Edukacja

Pokaz taneczny dzieci z przedszkola Pod Sosnami
Pokaz taneczny dzieci z przedszkola Pod Sosnami

Festyny z okazji Dnia Dziecka przygotowane przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy (szkoły szpitalnej)

„Każda radość, którą niesiemy innym zawsze do nas powróci” – Zenta Maurina Raudive

  Trudno się z tą prawdą nie zgodzić. Dzień Dziecka to taki czas, w którym pragniemy, aby każda buzia dziecięca była uśmiechnięta. W tym roku, w dniu 29 maja, we wszystkich szpitalach w Bydgoszczy, na terenie których nauczaniem i pozalekcyjnymi zajęciami wychowawczymi obejmujemy małych pacjentów, nauczyciele przy udziale wielu zaproszonych gości i przyjaciół przygotowali festyny z mnóstwem niespodzianek. Choroba dziecka, odizolowanie od swojego środowiska, połączone niejednokrotnie z bólem i strachem, sprawia, że każde spotkanie z ciekawymi, pełnymi pasji ludźmi pozwala na zapomnienie o tym, co trudne, przyczynia się do zachowania miłych wspomnień z tego świątecznego dnia.
   Mamy szczęście współpracować od lat z ludźmi o wielkich sercach, zaangażowanych, pragnących nieść radość tym najmłodszym. W tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym wolontariusze z Bursy nr 1 w Bydgoszczy zaprezentowali przedstawienie „Kot w butach”. Każda bajka sprawia, że przenosimy się w inny świat i przeżywamy przygody wraz z bohaterami. Z takiego zasłuchania wyrwały uczestników dzieci z przedszkola „Pod Sosnami”, które wykonały piękne układy taneczne. Nauczyciele naszej szkoły zaprosili wszystkich uczestników wraz z rodzicami do muzycznych pląsów i zabaw ruchowych. Następnie wszystkich swoimi sztuczkami zachwycił iluzjonista – pan Mariusz Cz. Wspaniałe podejście do dzieci połączone z niebywałym humorem i zaskakującymi trikami sprawiły, że starsi i młodsi bardzo żywo reagowali na pokaz i świetnie się bawili. Z magicznego świata przenieśliśmy się w świat ekspresji muzyczno-tanecznych. Zumba prowadzona przez pana Pawła M. była ogromnym zastrzykiem energii, radości i wspaniałej zabawy. Zresztą pan Paweł porwał do wspólnej zabawy także dzieci w Klinice Onkologii i Gastroenterologii.  Kiedy emocje opadły na sali pojawiły się pieski ze swoimi opiekunami z Fundacji Cane Pro Humano. Wprowadziły spokój i rozczuliły wszystkich swoją łagodnością i sztuczkami.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 dzieci świętowały na kilku oddziałach – w Klinice Onkologii i Hematologii uroczystość rozpoczął piękny koncert harfistki pani Marii L., która wykonała znane dzieciom utwory muzyczne z bajek. Na oddziale pojawiły się bajkowe postaci – Myszka Miki i Bałwanek. Wychowanki z Koronowa wraz z opiekunkami zainicjowały zabawy ruchowe i konkursy. Pan Paweł M. poprowadził pełną humoru i dynamiczną zumbę, a pan Leszek P. i jego przyjaciele postanowili zaprezentować super luksusowe samochody, które można było dokładnie obejrzeć, wsiąść do nich i zrobić sobie zdjęcie. Spotkanie zakończył występ iluzjonisty pana Arkadiusza W., który jak zwykle oczarował małych i dużych widzów swoimi magicznymi sztuczkami.

Dzieci przebywające na leczeniu w Klinice Gastroenterologii uczestniczyły w konkursie plastycznym „Wyspa szczęśliwości” zdobywając nagrody i wyróżnienia. Młodzież z II LO w Bydgoszczy przygotowała mnóstwo niespodzianek, muzycznych zagadek i bajkowych konkursów. Wśród dzieci gościli także aktorzy ze szkolnego teatru Scena G-20 działającego przy SP nr 56. Niebywale utalentowani, i jak zwykle pełni twórczych pomysłów, uczniowie klas gimnazjalnych pod okiem p. Agnieszki Polisiak – Trzoski przygotowali ciekawą wersję znanych wszystkim wierszy Jana Brzechwy. Pani Małgosia ze SP nr 32, zaprezentowała dzieciom ilustrowany teatrzyk „jednego aktora”. Dzieci z uwagą śledziły przygody kaczej rodziny. Z dziećmi na oddziałach bawili się także wolontariusze z Fundacji Dr Clowna, którzy przyprawiali wszystkich o balonowy zawrót głowy.

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym dzieci odwiedził ulubiony bohater bajkowy – Kubuś Puchatek, który rozdawał wszystkim uśmiechy, dobre słowo oraz prezenciki.

Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Uśmiech, który cały czas gościł na ich twarzach to najlepsze podziękowanie dla wszystkich, którzy nas odwiedzili w tym dniu. Mamy nadzieję, że radość, którą nasi goście obdarowali wszystkie dzieci także do nich kiedyś powróci.

Opracowanie: Beata Kocoń

Zdjęcia: Katarzyna Mikołajczak, Ewa Konarska – Koźlak, Justyna Rocławska

 

 

http://www.zs33.bydgoszcz.pl

Zespół Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Dzieci z oddziału onkologiiKubuś Puchatek gość Dnia Dziecka w Szpitalu Obserwacyjo-ZakaźnymPokaz- iluzjonista Arkadiusz W.Pokaz taneczny dzieci z przedszkola Pod SosnamiPrezentacja luksusowych autProwadzący zumbę pan Paweł M. z grupą dzieci z gastroenterologiiWolontariusze z Bursy nr 1 z przedstawieniem Kot w butach w WSDWystęp iluzjonisty p. Mariusza Cz.Zabawy prowadzone przez wolontariuszy Fundacji Cane Pro HumanoŻyczenia prof. Mariusza W. W tle harfistka p. Maria L.