Edukacja

Logotyp K PCEN we Włocławku

Edukacja w Andorze

Pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku wraz z przedstawicielami szkół i placówek z całej Polski wzięli udział w wizycie studyjnej przebiegającej pod przewodnim tematem: Andora – trzy systemy szkolnictwa w jednym kraju.

 

Andora, górzysty kraj w Pirenejach, graniczący od północy z Francją od południa z Hiszpanią, jest monarchią konstytucyjną. Władzę w nim sprawują książęta Andory, Prezydent Francji oraz biskup katalońskiego miasta Seu de Urgell. Językiem urzędowym w księstwie Andory jest kataloński, z racji położenia geograficznego powszechnie używane są także język hiszpański  i francuski.

 

W tak zróżnicowanym pod względem kulturowo-językowym społeczeństwie uczestnicy wizyty studyjnej mieli możliwość poznania trzech, funkcjonujących równolegle, systemów edukacyjnych, jakimi są: andorski, hiszpański oraz francuski.

 

Wśród odwiedzonych placówek, gościnnie otwierających swoje progi, znalazły się zarówno szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, jak i gimnazja oraz licea. Zwieńczeniem pobytu była wizyta na Uniwersytecie w Andorze.

 

 Aneta Gabryelczyk

 

nauczyciel konsultant

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

tel.54 231 33 42 wew.40

www.cen.org.pl.

 

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Biblioteka w szkole francuskiejFunkcjonalny sekretariat w Instytucie hiszpańskim w AndorzeInstytut  hiszpański w andorzeInstytut hiszpańskiLiceum francuskieLiceum francuskieLiceum francuskieUniwersytet w AndorzeUniwersytet w AndorzeW jednej ze szkół francuskichW szkole andorskiejWnętrze gimnazjum w Andorze