Edukacja

Breda 2014

Jak co roku w dniach od 20 do 27 października 2014 r. siedemnastoosobowa delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. Gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy, odwiedziła najbardziej polskie miasto w Holandii – Bredę.

Główny celem naszego wyjazdu był udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Bredy przez Pierwszą Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, patrona naszego Ośrodka.

 

  Nasi wychowankowie  uczestniczyli w patriotycznych uroczystościach na Polskich Wojskowych Cmentarzach w Bredzie przy ul. Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Zapalili znicze i złożyli wieńce na grobach polskich żołnierzy na cmentarzach pod Bredą w Alphen i Oosterhout. Odwiedzili również największy cmentarz żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej w Belgii w miejscowości Lommel.

  Zobaczyli oni liczne miejsca, które są wyrazem wdzięczności Holendrów dla dokonań polskich żołnierzy – byli m.in. przy czołgu Pantera na rogu ulic generała Stanisława Maczka i Paul Windhausenveg; przy pomniku z orłami z napisem: „Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1944” w parku miejskim Wilhelminapark” i przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej. Wychowankowie Ośrodka zapalili również znicze i złożyli wiązankę  przy pomniku Pierwszej Dywizji Pancernej w Baarle Nassau oraz po raz pierwszy przy pomniku w Bavel.

 

  Wiele radości naszym dzieciom sprawił pobyt na uroczystym wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia. Powitano nas gorąco, częstując polskim bigosem i słodyczami. Zobaczyliśmy, jak Polacy i Holendrzy bawią się wspólnie z okazji wyzwolenia Bredy.

 

  Doroczny udział w tych patriotycznych uroczystościach przybliża nam postać gen. Stanisława Maczka, Patrona Ośrodka, zostawia w pamięci dobre wrażenia o przyjaźni polsko-holenderskiej, zbliża z Polonią w Holandii i Belgii, a także z Holendrami i Belgami.

(TK)

 

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.