Edukacja

Występ teatru Bene Nati
Występ teatru Bene Nati

12. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Podczas ostatniego majowego weekendu w lipnowskiej  Nawojce znów mogliśmy poczuć magię kina sprzed lat… Talent Poli Negri widzowie podziwiali w poddanej cyfrowej rekonstrukcji „Bestii”- filmie z 1917 roku, do którego podkład muzyczny skomponował Tomasz Walczak. Owacjom na stojąco nie było końca!

 

Laureaci tegorocznych  POLITEK- Marcin Dorociński, Magdalena Lamparska i Joanna Kulig odsłonili na Bulwarach Poli Negri swoje tablice. Podczas gali wręczania nagród ze wzruszeniem wysłuchali laudacji przygotowanych przez kapitułę Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, organizatora Przeglądu. Statuetki wręczali Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, członkowie Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli prof. Bernadette Hamilton – Brady z Uniwersytetu Św. Marii w San Antonio,  Hanna Luiza Ceglińska – Leśnodorska, reżyserka filmu „Sukcesy Polaków w oczach świata” oraz Małgorzata Sadowska – aktorka pochodząca z Lipna. Prof. Hamilton wygłosiła prelekcję na temat późniejszych wątków biografii Poli Negri w latach 1957- 1987. Z rąk Burmistrza Pawła Banasika odebrała także symboliczne klucze do bram Miasta Lipna.

 

Poza „Bestią” i „Sukcesami Polaków…” widzowie mogli obejrzeć „Cud nad Wisłą” z 1921 roku, film z Marcinem Dorocińskim „Jack Strong”, „Porady na zdrady” z Magdą Lamparską oraz „Disco Polo”   z Joanną Kulig. Młodzi aktorzy z Bene Nati, uczniowie LO w Lipnie w mistrzowski sposób przypomnieli dzieciństwo i młodość Poli Negri w spektaklu „Pola z Lipna”. Muzycznym akcentem był koncert Kamila Mroza, który w tym roku zaśpiewał piosenki Aleksandra Żabczyńskiego. Festiwal był jak zawsze niezwykłą ucztą duchową przyciągającą do Lipna wielbicieli starego kina i artystycznych talentów, poszukiwaczy ciekawych inspiracji i cudownych spotkań w międzynarodowej rodzinie gwiazdy światowego kina – POLI NEGRI.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Lipnie oraz sponsorów.

 

Aneta Gabryelczyk

Kierownik Pracowni Informacji i Promocji

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli

we Włocławku

tel.54 231 33 42 wew.40

 

Hanna Luiza Ceglińska - Leśnodorska, reżyserka filmu Sukcesy Polaków w oczach świataJ.Brunowicz w stroju retroJury konkursu Być jak Pola Negri z przewodniczącą M.Sadowską oraz zwyciężczynieM.Dorociński otrzymuje Politkę z rąk A.Jędrzejewskiej-Członka Zarządu Województwa Kujawsko_PomorskiegoM.Lamparska w kinie NawojkaOdsłonięcie tablicy pamiątkowej-M.LamparskaPanel dyskusyjnyProf.B.Hamilton-Brady,M.Dorociński i burmistrz Lipna-P.BanasikS.Kopyść -Członek Zarządu Województwa Kujawsko_Pomorskiego wręcza Politkę M.LamparskiejWystęp teatru Bene NatiZ J.Kulig-B.Piotrowska-prezes LTK im.Poli Negi i D.Łańcucka-LTK im.Poli NegiZ laureatką Politki J.Kulig rozmawia K.J.Zarębski