Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Zegar z kurantem odmierza godziny…

We wtorek  27 września 2022 roku przed budynkiem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się niezwykła uroczystość. Licznie zgromadzeni goście po raz pierwszy mogli usłyszeć dźwięk kurantu, który po raz pierwszy zabrzmiał właśnie  w tym dniu o godz. 12.  Z niebywałą dumą i satysfakcją wszyscy wysłuchali dźwięków melodii skomponowanej przez Piotra Szczepańczyka, nauczyciela konsultanta KPCEN w Bydgoszczy, oraz podziwiali zegar zaprojektowany zgodnie z wizją architekta sprzed 160 lat.

 

Uroczystość prowadziła dr Violetta Panfil-Smolińska, wicedyrektor KPCEN w Bydgoszczy. Przedstawiła, jak narodził się pomysł spełnienia wizji architektonicznej sprzed lat. Wtedy to Friedrich Müller, autor projektu zabytkowego dziś budynku, zaprezentował jego plany uwzględniające latarnię stojącą u wejścia oraz zegar znajdujący się tuż przy krawędzi dachu. Dzięki determinacji Roberta Preusa, dyrektora placówki, udało się wcielić w życie XIX-wieczną  wizję. Dziś bydgoszczanie mogą podziwiać nie tylko latarnię, ale też słuchać melodii wygrywanej co godzinę przez zegar z kurantem.

 

Zamysł dopełnienia architektonicznej wizji i umieszczenia zegara na frontowej ścianie budynku wsparły zarówno osoby prywatne, jak i instytucje. Dyrekcja oraz pracownicy KPCEN w Bydgoszczy składają serdeczne podziękowania wymienionym niżej darczyńcom. Są to:

 1. Piotr Król, poseł na Sejm VII, VIII, IX kadencji
 2. Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 3. Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy
 4. Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Wielobranżowe “MAT-BUD”
 5. Euro Innowacje sp. z o.o. Poznań
 6. Bydgoski Klaster Przemysłowy
 7. Grażyna Guth i Edmund Obiała
 8. Krystyna Preus
 9. Ryszard Szczerban
 10. Artur Tuderek, PiKwadrat
 11. Elwira i Tomasz Durnakowscy
 12. Marcin Wierciński
 13. Krystyna Karpińska, KPCEN w Bydgoszczy
 14. Violetta Panfil-Smolińska, KPCEN w Bydgoszczy

 

Uroczystość zaszczycili swą obecnością znamienici goście. Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Oborska, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, która podkreśliła wagę działań budujących tożsamość regionalną. Z kolei Marek Iwiński, Plastyk Miasta Bydgoszczy zwrócił uwagę na znaczenie detali architektonicznych pełniących funkcję miejskiej biżuterii. Z pewnością przydaje to blasku naszemu miastu i regionowi. Magdalena Buschmann, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy reprezentowała Rafała Bruskiego Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

 

Po wysłuchaniu kurantowej melodii zgromadzeni goście przenieśli się do auli Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Tam wręczone zostały pamiątkowe statuetki przedstawiające ścianę frontową naszego budynku. Uhonorowano zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, które wsparły działania KPCEN w Bydgoszczy.

 

Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki, kierownik Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury podkreśliła znaczenie świadomości historycznej i kulturowej w tworzeniu więzi międzypokoleniowych. Z kolei Marek Iwiński, dziękując za otrzymaną statuetkę,  zwrócił uwagę na estetyczne walory umieszczonego zegara. Urszula Kieler, dyrektor  I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, reprezentująca grono zaprzyjaźnionych dyrektorów placówek oświatowych, zaznaczyła, jak wielką rolę odgrywa kultywowanie tradycji. W imieniu Jacka  Rutkowskiego, prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wielobranżowego MAT-BUD statuetkę odebrała Czesława Augustynowicz.

 

Słowa wsparcia i gratulacje przesłali: Piotr Król, poseł na Sejm VII, VIII, IX kadencji oraz Czesław Wiszniewski, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bydgoszczy.

 

Jeszcze przez długi czas w gościnnych progach auli KPCEN w Bydgoszczy trwały rozmowy o tym, co łączy przeszłość z teraźniejszością…

 

Opracowała: Iwona Rostankowska

 

Bogna Kostkowska-Derkowska odbiera pamiątkową statuetkęMarek Iwiński plastyk Miasta Bydgoszczy odbiera pamiątkową statuetkęKrystyna Karpińska z pamiątkową statuetkąMaria Oborska Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty wita zebranych gościProwadząca uroczystość Violetta Panfil-Smolińska oraz Justyna Adamska