Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

Zaproszenie do udziału w konkursie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w konkursie „Niech połączy nas książka! Książka, którą polecam mojemu uczniowi. Książka, którą polecam mojemu nauczycielowi”, skierowanym do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego, którzy prześlą do organizatora nagranie filmu w formacie MP4, z ustną prezentacją wybranej przez siebie książki, metodą booktalkingu; wypowiedź nie może przekroczyć 7 minut.

 

Booktalking to prezentacja fabuły ulubionej książki, przedstawienie jej bohaterów w taki sposób, by zachęcić innych do sięgnięcia po tę pozycję. Akcja rozpowszechniona jest w krajach Europy Zachodniej i coraz częściej prowadzona jest również w bibliotekach szkolnych, publicznych i pedagogicznych w Polsce. Reklamowanie książki metodą booktalkingu ma nakłaniać do czytelnictwa. Chcemy, aby konkurs przyczynił się również do integracji środowiska szkolnego w tym nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Cele konkursu

  1. Realizacja w roku szkolnym 2016 – 2017 jednego z  podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa :  rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
  2. Promowanie wśród nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych książki i czytelnictwa.
  3. Integracja środowiska szkolnego – nauczycieli i uczniów.
  4. Popularyzacja metody booktalking, pozwalającej dzielić się entuzjazmem do książek i zachęcać do czytania dla przyjemności.
  5. Popularyzacja i zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych do promocji czytelnictwa.
  6. Rozwijanie kreatywności, wrażliwości i zainteresowań literackich nauczycieli i uczniów.

 

Konkurs został objęty honorowymi patronatami:

Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

Prezydenta Miasta Bydgoszczy

i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

 

Ewa Bedełek

Kierownik Wydziału Informacji i Wspomagania Placówek Oświatowych

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy

 

http://www.pbw.bydgoszcz.pl

e-mail: pbw@pbw.bydgoszcz.pl

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).