Edukacja

Logo BP

Zakłady pracy Torunia w medalierstwie

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza na wystawę medali toruńskich zakładów pracy. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Tadeusza Wańskiego. Prezentowanych będzie ponad 100 medali toruńskich zakładów pracy (takich jak Apator, Elana, Mentor i in.).

 

Wśród nich są medale: wyróżniające, pamiątkowe, rocznicowe i sportowe, pogrupowane w ośmiu działach. Eksponaty wykonane są różnymi technikami, najczęściej wytworzone metodą wytrawiania w mosiądzu. Nie brak jednak medali odlewanych oraz bitych, w tym także w Mennicy Państwowej. Dla wielu zwiedzających wystawa będzie osobistym wspomnieniem nieistniejących już zakładów, w których pracowali, natomiast dla innych przyczynkiem do poznania gospodarczej historii miasta.

 

To kolejna wystawa medalierstwa tego kolekcjonera prezentowana w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. W 2010 roku  pokazywane były medale szkół i uczelni Torunia.

 

Wernisaż wystawy 9 (czwartek) kwietnia 2015 r.  o godz. 16.00 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

 

Wystawa czynna będzie do 23 kwietnia 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką organizacyjną, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

Departament Kultury i Edukacji

 

(TK)