Edukacja

Logotyp Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Wiersz jako eksperyment. O różnych punktach widzenia w poezji Wisławy Szymborskiej – wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: „Wiersz jako eksperyment. O różnych punktach widzenia w poezji Wisławy Szymborskiej”, który odbędzie się 5 grudnia 2023 r. (wtorek), godz. 16:00-17:00. Wygłosi go dr Justyna Tuszyńska z Katedry Teorii Literatury i Komparatystyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Wisława Szymborska – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest jedną z Patronek 2023 Roku. W tym roku przypada setna rocznica jej urodzin.

 

Jak można mówić o tematach trudnych i niewygodnych? Komu warto udzielić głosu? I wreszcie, w jaki sposób poezja może oddać głos bohaterom pomijanym. W swoim wystąpieniu prelegentka chciałaby opowiedzieć o ciekawych poetyckich strategiach komunikacyjnych Szymborskiej, przeanalizować bardzo znane i mniej znane wiersze, a także zastanowić się nad ich dydaktycznym potencjałem.

 

dr Justyna Tuszyńska – pracuje w Katedrze Teorii Literatury i Komparatystyki na Wydziale Humanistycznym UMK. Obszary zainteresowań naukowych: teoria reprezentacji, gatunki kultury popularnej (przede wszystkim kryminał i romans), poezja współczesna, historia teorii literatury. Autorka monografii Dlaczego literaturoznawcy c(z)ytują kryminały? Schemat opowieści kryminalnej jako narzędzie teoretycznoliterackie (2021).

 

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Formularz rejestracyjny

Strona internetowa wydarzenia