Edukacja

Logo KPCEN w Toruniu

Wielcy Polacy – Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński

IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach w tym roku szkolnym odbywa się pod hasłem Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński na tle historii polskiego Kościoła w latach 1901 – 1981. Organizatorem przedsięwzięcia jest ks. dr Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, KO w Bydgoszczy, KPCEN w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, CKU TODM i DN oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Konsultantki z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Nauczycieli w Toruniu: Danuta Potręć i Dorota Andrzejewska pełnią funkcję przewodniczących Komisji Rejonowych w Toruniu (rejon nr 2) i Grudziądzu (rejon nr 4) oraz wchodzą w skład zespołu przygotowującego coroczny konkurs z cyklu Wielkich Polaków.

 

Po etapie szkolnym, w którym w rejonie nr 2 (powiaty: toruński i aleksandrowski) wzięło udział 223 uczniów z 10 szkół, miał miejsce etap rejonowy w tradycyjnie gościnnych progach Gimnazjum nr 3 w Toruniu. 4 lutego 2016 r. do pisemnego egzaminu trwającego 90 minut podeszło 59 młodych ludzi i zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu konkursu 26 osób.

 

Uroczyste podsumowanie drugiego etapu w rejonie nr 2 odbyło się 17 lutego 2016 r. w auli KPCEN w Toruniu. Spotkanie uświetniła młodzież Gimnazjum w Konecku i Gimnazjum w Dobrzejewicach, która w bardzo ciekawy i wzruszający sposób zaprezentowała postać patrona szkoły, którym jest Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński – bohater tegorocznego konkursu. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie obejrzeli program w skupieniu i atmosferze przepełnionej refleksją nad życiem Prymasa.

 

Zaproszeni goście: Przemysław Przybylski – radny sejmiku wojewódzkiego, Tadeusz Kierel, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Hoffmann, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu wręczyli dyplomy zwycięzcom etapu rejonowego. Małgorzata Trzeciak, dyrektor KPCEN w Toruniu ufundowała nagrody książkowe dla uczniów, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca i z gratulacjami wręczyła je zwycięzcom. Każdy z gości podkreślał zaangażowanie uczniów w konkurs oraz dziękował nauczycielom za poświęcenie czasu swoim wychowankom, służąc im pomocą w zdobywaniu informacji i opanowaniu wiedzy określonej tematem interdyscyplinarnego konkursu.

 

Główna nagroda – rower – przypadła Karinie Cichowlas z Publicznego Gimnazjum w Bądkowie za zajęcie I miejsca.

II miejsce przypadło Igorowi Arturowi Deptulskiemu z Publicznego Gimnazjum w Bądkowie.

III miejsce i równą liczbę punktów otrzymały: Weronika Więckowska również z Bądkowa oraz Joanna Górska z Gimnazjum w Konecku.

 

Uczniowie z Bądkowa przygotowywani są do konkursu przez Józefa Nowakowskiego, natomiast uczennicą z Gimnazjum w Konecku opiekuje się Iwona Smardzewska.

 

Warto wymienić szkoły, z których uczniowie wzięli udział w rejonowym etapie:

 • Publiczne Gimnazjum w Bądkowie
 • Gimnazjum w Konecku
 • Gimnazjum w Zakrzewie
 • Gimnazjum w Dobrzejewicach
 • Gimnazjum w Górsku
 • Gimnazjum nr 1 w Chełmży
 • Gimnazjum nr 3 w Toruniu
 • Gimnazjum nr 11 w Toruniu
 • Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Toruniu
 • Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu

 

Danuta Potręć, prowadząca spotkanie konsultantka KPCEN w Toruniu, wręczyła podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz osobom, których pomoc w organizacji przedsięwzięcia jest nie do przecenienia: członkom Komisji Rejonowej, dyrekcji oraz nauczycielom bibliotekarzom z Gimnazjum nr 3 w Toruniu. Wszyscy uczniowie otrzymali piękne dyplomy za udział w rejonowym etapie konkursu.

 

Interesujące postery prezentujące życie i działalność Prymasa Stefana Wyszyńskiego, udostępnione przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu, pozwoliły zebranym przypomnieć sobie dokonania Kardynała.

 

Etap wojewódzki IV edycji Wojewódzkiego Konkursu o Wielkich Polakach odbędzie się 3 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, natomiast uroczysta gala podsumowująca 17 marca 2016 r. w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Informacje na temat konkursu i wyniki z rejonów można znaleźć na stronie www.gorsk.org.pl

 

oprac. Danuta Potręć – KPCEN w Toruniu, przewodnicząca Komisji Rejonowej (rejon nr 2)

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji (TK).

 

Dyrektor KPCEN wrecza ufundowane nagrody zwyciezcom, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuKarina Cichowlas zdobywczyni glownej nagrody, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuMłodziez z Gimnazjum w Dobrzejewicach, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuMłodzież z Gimnazjum w Konecku, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuPodziękowania dla opiekuna Józefa Nowakowskiego z Gimnazjum w Bądkowie, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuPrzemysław Przybylski, radny Sejmiku Województwa składa gratulacje uczestnikom konkursu, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuTadeusz Kierel, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, gratuluje uczestnikom konkursu, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuUczestnicy spotkania, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuWystawa użyczona przez Civitas Christiana, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w ToruniuZaproszeni goście, fot.: Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu