Edukacja

Logotyp SOSW w Toruniu

Od papirusu do e-booka

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu dnia 18 lutego 2016 r. odbyły obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego „Od papirusu do e-booka”.

 

W trakcie uroczystości uczniowie zapoznali się z historią książki przedstawioną w formie prezentacji multimedialnej. Zaprezentowana została historia pisma, począwszy od jego powstania – hieroglifów, do najnowszych zdobyczy techniki, czyli e-booków. Uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat: „Moja ulubiona książka”, „Dlaczego warto czytać książki?”, „Ostatnio czytałam…” i wysłuchali wiersza laureatki konkursu literackiego „O rodzinie w kilku wersach” Elżbiety Głowackiej, uczennicy szkoły zawodowej.

 

Zorganizowano panel, podczas którego kadra kierownicza Ośrodka odpowiadała na pytania   zadawane przez młodzież i podzieliła się swoimi wspomnieniami związanymi z ulubionymi lekturami.

 

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczniowie poznali technikę tworzenia papieru czerpanego, naukę kaligrafii przy użyciu dawnych narzędzi pisarskich gęsiego pióra i atramentu. Młodzież miała okazję napisać krótkie notatki na starych maszynach do pisania, które zostały udostępnione przez nauczycieli placówki.

 

Wracając do współczesności i najnowszych rozwiązań technicznych uczniom zostały zaprezentowane książki w postaci e-booków oraz audio-booków, które są w posiadaniu biblioteki szkolnej.

 

Spotkanie było okazją do propagowania czytelnictwa i zaprezentowania nowości książkowych, które w ostatnim czasie wzbogaciły zbiory biblioteki, a zakupione zostały w ramach programu „Książki naszych marzeń” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Impreza zakończyła się złożeniem podpisów przez wszystkich uczestników akcji, na specjalnie wykonanym na tę okazję, papierze czerpanym.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji (TK).

 

DrukarzKsiążki naszych marzeńMały drukarzMaszynopisanieMoja ulubiona książkaOd papirusu do ebookaPapier czerpanyPisanie piórem