Edukacja

Bajkowozowa walizka, fot. Marta Modrzyńska
Bajkowozowa walizka, fot. Marta Modrzyńska

Wędrująca Szpitalna Biblioteka w Zespole Szkół nr 33 w Bydgoszczy bogatsza o kolejne magiczne książki i akcesoria

Od kilku lat w szkole szpitalnej w Bydgoszczy prowadzimy zajęcia promujące czytelnictwo z wykorzystaniem Bajkowozów – wędrujących szpitalnych bibliotek, których fundatorem jest Fundacja Serdecznik z Poznania. Specjalnie wyselekcjonowane książki wykorzystywane są do zajęć edukacyjnych, terapeutycznych, teatralnych prowadzonych w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oraz Szpitalu Uniwersyteckim nr 1. Bajkowozy dojeżdżają nie tylko do szkolnych świetlic, ale także do sal, w których prowadzone są zindywidualizowane zajęcia z dziećmi przewlekle chorymi.

 

Liczne zakamarki i niespodzianki ukryte w  kolorowych wagonikach kryją mnóstwo ciekawych historii, opowieści i zagadek rozwijających dziecięcą wyobraźnię, fantazję i kreatywne myślenie. Zajęcia z  wykorzystaniem wędrującej szpitalnej biblioteki sprzyjają tworzeniu pogodnej atmosfery, dzięki której uczniowie radośnie tworzą i odreagowują stres związany z hospitalizacją. Każdy Bajkowóz ma swoje sekretne życie, kryje wiele marzeń, tajemnic, rozwija zainteresowania, ale także pozwala zrozumieć naszym uczniom ich codzienne problemy.

 

W połowie marca dzięki życzliwości Fundacji Serdecznik otrzymaliśmy kolejne niezwykłe pomoce dydaktyczne. Pełne inspiracji Pudełko Mocy, które stwarza wiele okazji do refleksji, rozważań i fantazyjnych skojarzeń oraz dwie walizki wypełnione po brzegi interesującymi książkami, bardzo przydatnymi do codziennej pracy terapeutycznej z uczniami na każdym poziomie edukacyjnym.

 

Kto miał do czynienia z literaturą Bajkowozu dobrze wie, że trudno oderwać wzrok od „Pracowni Aurory”, „Miłości”, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” oraz wielu innych niesamowicie ciekawych książek, przydatnych do prowadzenia indywidualnych i zespołowych zajęć warsztatowych niosących spokój, wzmocnienie i zrozumienie emocji.

 

Z ogromną radością opiekunowie szkolnych Bajkowozów, walizek i Pudełka Mocy przyjęli zaproszenie do udziału w kilku szkoleniach online zorganizowanych przez Fundację Serdecznik. W ramach spotkań przechodzimy przez różne „Warstwy” książek zawartych w walizkach, poznajemy „Pracę z biografią” bohaterów, a także twórcze narzędzie edukacyjne – „Magiczny Świat Kamishibai”. Mamy nadzieję, że „Wyprawa po Moc” pozwoli zarówno uczniom jak i nauczycielom naszej szkoły dotrzeć do krainy baśni, piękna i skarbów mocy oraz mieszkającej w każdym z nas ciszy sztuki i literatury.

 

W imieniu społeczności Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy dziękujemy Fundacji Serdecznik za hojność i życzliwość okazywaną od lat naszym podopiecznym.  

 

Opracowanie tekstu: Maria Górska

 

Bajkowozowa walizka, fot. Marta ModrzyńskaCzytamy książki podczas zajęć wychowawczych, fot. Marta ModrzyńskaPropozycje książek do terapii, fot. Marta ModrzyńskaZaczytani, fot. Marta Modrzyńska