Edukacja

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

15 czerwca 2016 r. w sali dydaktycznej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu odbyły się warsztaty Glogster – tworzenie i wykorzystanie interaktywnych plakatów w edukacji, w których uczestniczyli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej w Toruniu. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Marzenę Jarocką i Izabellę Milewską-Wartę, pracujące w Wydziale Informacyjno-Bibliograficznym Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

 

Glogster to bezpłatny serwis społecznościowy, który umożliwia łatwe, intuicyjne projektowanie i tworzenie glogów – interaktywnych plakatów dostępnych online, w których można zamieszczać tekst, grafikę, animację, fotografię, wideo, materiały audio, a także załączniki z danymi. Interaktywny plakat to świetne narzędzie do skutecznej promocji przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, społecznych. Można za jego pomocą przygotować m.in. nietypową prezentację multimedialną, ulotki, banery (do wydruku bądź do osadzenia na stronie WWW), schemat lekcji czy też wypromować wydarzenie w Internecie.

 

Podczas zajęć przedstawiono uczestnikom zastosowanie interaktywnych plakatów w edukacji oraz zaprezentowano kilka przykładowych glogów. Po wstępie teoretycznym, uczestnicy przystąpili do praktycznej część zajęć, tworząc w pierwszej kolejności bezpłatne konta nauczycielskie na stronie serwisu, a następnie projektując własnego gloga. Podczas wspólnej pracy pedagodzy dokonali wyboru szablonu swoich plakatów, przećwiczyli wstawianie, edytowanie i linkowanie do wybranych stron WWW pól tekstowych oraz grafiki, przesyłanie zdjęć z dysku komputera na serwer serwisu, a także załączanie plików w formacie pdf do plakatu. Uczestnicy nauczyli się również zapisywanie gloga wraz z przypisaniem go do odpowiedniej kategorii tematycznej i poziomu nauczania. Uczestnikom zajęć zaprezentowano ciekawe i nietypowe funkcje serwisu, przede wszystkim wyszukiwanie i kopiowanie plakatów z Glogpedii oraz możliwość tworzenia i zarządzania wirtualną klasą. Każdy z obecnych otrzymał materiały uzupełniające tematykę zajęć dotyczące licencji Creative Commons.

 

Na koniec zajęć nauczyciele wypełnili ankietę ewaluacyjną, w której pozytywnie ocenili warsztaty, jak również użyteczność zdobytych umiejętności w swojej pracy zawodowej.

 

Więcej informacji na stronie http://www.bptorun.edu.pl/

 

Oprac. Marzena Jarocka, Izabella Milewska-Warta

Wydział Informacyjno-Bibliograficzny

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Fot. Marzena Jarocka

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką

 oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Zajęcia prowadzi Izabella Milewska-Warta