Edukacja

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

VI edycja Nocy Bibliotek

Tegoroczna ogólnopolska akcja Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem „Klimat na czytanie”, rozumianym jako okazja do dzielenia się zasobami – książkami, wiedzą i umiejętnościami w przyjaznej, wirtualnej, wspólnej przestrzeni, a także jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę środowiska i klimatu.

 

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy ta „Noc” była inna niż poprzednie. Ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się tylko w przestrzeni wirtualnej. Jej hasło przewodnie miało zwrócić uwagę m.in. na problemy ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Organizatorzy starali się sprostać temu zadaniu zachęcając czytelników i gości odwiedzających stronę WWW oraz profil społecznościowy do skorzystania z przygotowanej specjalnie dla nich oferty, zaadresowanej do różnych grup wiekowych oraz w różnych formach przekazu. Biblioteka odnotowała tego dnia kilkaset kliknięć więcej niż zwykle.

 

Jednym z punktów sobotniego programu było zaproszenie do zabawy w układanie haseł związanych z ekologią i ochroną środowiska, w nawiązaniu do zaproponowanego przez bibliotekę ekoplakatu. Największą popularnością cieszyły się hasła: Na ochronie środowiska twoje zdrowie tylko zyska – zaproponowane przez Anitę Laskowską (58 lajków), Idąc do lasu – nie rób hałasu! – autorstwa Pauliny Majsner (55), Długi spacer w czystym lesie ukojenie nerwów niesie, które ułożył Jerzy Zieliński (49).

 

Trzej autorzy haseł, które otrzymały najwięcej lajków na Facebooku, zostaną nagrodzeni książkami i ekologicznymi upominkami.

 

Kto nie zdążył przyłączyć się do wspólnej zabawy może rozwiązać przygotowane na Noc Bibliotek quizy i zapoznać się z innymi materiałami, do których linki znajdują się na plakacie interaktywnym

 

Oprac. Magdalena Jaskulska-Hamadi – Wydział Udostępniania Zbiorów