Edukacja

Logo Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu
Logo Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu na I Toruńskim Forum Zawodowców

Na terenie Centrum Targowego w Toruniu 2 marca 2017 r.  odbyło się I Toruńskie Forum Zawodowców. To impreza, której celem jest promocja oferty toruńskich szkół zawodowych i współpracujących z nimi pracodawców. Gośćmi wydarzenia byli Teresa Wargocka – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz dr Piotr Dardziński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizatorem wydarzenia był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

 

Bardzo wiele szkół z regionu kujawsko-pomorskiego  zaprezentowało swoją ofertę zawodową. Nie zabrakło przedstawicieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu, którzy zapoznali obecnych gości z zawodowymi kierunkami kształcenia w naszej placówce.

 

Zwiedzający byli bardzo zainteresowani stoiskami przygotowanymi przez wychowanków i nauczycieli. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu kształcący się w zawodach kucharz i cukiernik przygotowali wiele smakowitych atrakcji: „ketchupową fontannę” z kiełbaskami, mini paszteciki, ziołowe paluchy, zakąski, babeczki, piwoszki, mufinki i beziki. Nasi uzdolnieni artystycznie wychowankowie zaprezentowali sztukę rzeźbienia w warzywach i owocach oraz ozdobne składanie ręczników hotelowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko fryzjerskie, na którym powstawały fantazyjne, inspirowane wiosną fryzury. Uczennice kształcące się w zawodzie krawiec wykonywały ozdoby wielkanocne, szyły na maszynach sterowanych komputerowo. Uczniowie zawodów: stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie ,monter sieci i instalacji sanitarnych zademonstrowali ćwiczenia połączeń stolarskich ściennych i płaskich oraz złączy na wczepy i czopy. Młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przedstawiła wytwory swojej pracy w prowansalskiej aranżacji oraz wspólnie z nauczycielami poprowadziła warsztaty artystyczne pod nazwą „Szklane i jedwabne inspiracje”.

 

Podczas Forum zorganizowano panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, warsztaty, jak również festiwal wynalazczości. Toruńskie Forum Zawodowców było okazją do zaprezentowania młodzieży gimnazjalnej szerokiej gamy nauczania zawodowego w naszym mieście, wymiany doświadczeń, spotkań z pracodawcami. Młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej mogli porozmawiać z uczniami kształcącymi się w wielu kierunkach, zapoznać się z zasadami rekrutacji do szkół branżowych.

 

Opracowanie: Aleksandra Sadowska-Krajewska

 www.sosw.torun.pl

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK)

 

Carving - warsztaty rzeźbienia z warzyw i owocówCarving - warsztaty rzeźbienia z warzyw i owocówDebata I Toruńskie Forum ZawodowcówI Toruńskie Forum Zawodowców - ZSZ w SOSWKanapki i babeczki przygotowane przez uczniów ZSZ cieszyły się wielkim powodzeniem Ozdoby Wielkanocne - pokaz zastosowania maszyn sterowanych komputerowoPrezentacja wyrobów stolarskich - szybka nauka posługiwania się narzędziami stolarskimiSOSW - I Toruńskie Forum ZawodowcówSPdP- prezentacja wyrobów decoupageTradycja i nowoczesnośc w kuchni -prezentacja zawodu kucharzUczennice ZSZ w strojach pokojowych prezentują sposoby składania ręcznikówUczniowie ZSZ w SOSW Warsztaty - Szklane i jedwabne inspiracjeWiosenne inspiracje fryzur - warsztaty zaprezentowane przez grupę uczniów ZSZ