Edukacja

Uczestniczki szkolenia międzynarodowego
Uczestniczki szkolenia międzynarodowego

Kompetencje naukowe dzieci we wczesnej edukacji

W dniach od 21 do 23 lutego 2017 r. w Kujawsko-Pomorskim  Centrum  Edukacji  Nauczycieli w Bydgoszczy odbyło się kolejne międzynarodowe szkolenie  dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych Kompetencje naukowe dzieci we wczesnej edukacji. Ta forma doskonalenia zawodowego nauczycieli w naszym regionie powstała we współpracy z SCIC: Consejo Superior De Investigaciones Científicas (Najwyższa Rada Badań Naukowych w Hiszpanii), FBBVA: Fundación Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (Fundacja Banku Bilbao Vizcaya Argentaria w Hiszpanii) oraz z Przedszkolem nr 34 ,,Mali Odkrywcy” w Bydgoszczy, które od ponad trzech lat współpracuje z wyżej wymienionymi instytucjami hiszpańskimi.

 

Trzydniowe szkolenie naukowe, łączące teorię z praktyką, rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym Kompetencje naukowe dzieci we wczesnej edukacji, który wygłosiła María José Gómez Díaz z Madrytu. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty Z czego zrobiony  jest świat? Podczas kolejnych dni uczestniczki szkoleń pogłębiały wiedzę z zakresu Archeologii dla najmłodszych. Zajęcia poprowadziła María Ruiz del Árbol Moro, archeolog.

 

Doświadczenia, eksperymenty, dociekliwe zadawanie pytań to sposoby poznawania skomplikowanych pojęć, których znaczenie w naturalny sposób interesują dzieci od najmłodszych lat. Nauczyciele doskonalili swój warsztat pracy,  aby w prosty i przystępny sposób pomagać dzieciom doświadczać i odkrywać. Wszystko po to, by rozumiały one świat, w którym przyjdzie im żyć, a nauka stała się wspaniałą przygodą w eksplorowaniu otaczającej rzeczywistości.

 

Opracowanie: Ilona Zduńczuk

 

www.cen.bydgoszcz.pl

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji I Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Ćwiczenia z właściwościami wodyHiszpańskie trenerki wykonujące eksperymentUczestniczki szkolenia międzynarodowegoUczestniczki warsztatów przeprowadzają eksperyment