Edukacja

Logo KPCEN w Toruniu

Tydzień Mózgu z KPCEN w Toruniu

Międzynarodowy Tydzień Mózgu odbywał się od 14 do20 marca 2022, a Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu włączyło się w to wydarzenie  już 11 marca, organizując cykl webinarów specjalnie z tej okazji.

 

„Umysł przypomina żyzny ogród, którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł” – zgadzamy się ze słowami Anthony’ego de Mello, zatem zaproponowaliśmy nauczycielom trening umysłu na cztery sposoby:

  • Mózg dla ciekawskich – dr Krzysztof Rochowicz podczas tego spotkania rozprawił się z popularnymi mitami, m.in. tzw. płcią mózgu, typami uczenia się, wielkością, cechami lewej i prawej półkuli mózgu, zaproponował test z przymrużeniem oka sprawdzający sposób, w jaki myślimy i szereg porad pozwalających zadbać o kondycję naszego mózgu;
  • Trudny świat nastolatka w kontekście wiedzy o mózgu – Danuta Potręć i Anna Piątek wyjaśniły, jak rozmawiać z nastolatkiem, którego mózg w czasie dorastania ulega dynamicznej zmianie (nasz mózg rośnie i dojrzewa do ok. 20 roku życia!), proponując język porozumienia bez przemocy w duchu myśli Marshalla Rosenberga;
  • Programowanie blokowe sposobem na rozwój logicznego myślenia – Grażyna Szabłowicz-Zawadzka pokazała sposoby na rozwijanie logicznego myślenia, wskazując m.in. na programowanie blokowe, moduł micro:bit i MakeCode.
  • Kiedy mózg chętnie się uczy języków obcych? Nowe sytuacje, pozytywne emocje, kreatywne zadania, prace projektowe – Maria Lesisz-Wojciechowska zaprezentowała bank pomysłów na efektywną lekcję języka obcego.

 

Poza Tygodniem Mózgu staramy się inspirować nauczycieli każdego dnia, zatem zapraszamy na inne nasze szkolenia!

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu