Edukacja

Logo Medyczno Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego

Sukces słuchaczki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu

II edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy z Higieny Stomatologicznej i Promocji Zdrowia Jamy Ustnej rozstrzygnięta.

 

W dniach 9-10 kwietna 2016 r. odbył się finał II Ogólnopolskiej Olimpiady dla higienistek stomatologicznych. Olimpiada została opracowana z myślą o słuchaczach szkół medycznych policealnych, kształcących się na kierunku higienistka stomatologiczna. Patronatem honorowym wydarzenie objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Olimpiada miała charakter etapowy, z finałem w Łodzi, w trakcie konferencji AsystDent2016, zorganizowanej dla środowiska higienistek stomatologicznych. Laureatką Olimpiady została pani Karolina Ciechorska z Torunia.

 

Za nami finał II Ogólnopolskiej Olimpiady dla Higienistek Stomatologicznych. Podobnie jak w roku poprzednim, Olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kształcącego się środowiska higienistek stomatologicznych. Do Olimpiady przystąpiło ponad 200 słuchaczy szkół medycznych policealnych, kierunku higienistka stomatologiczna. Olimpiada składała się z 3 etapów i obejmowała dwa testy on-line oraz finał, złożony z egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.

 

Za poziom merytoryczny odpowiadał Komitet Naukowy Olimpiady w składzie: dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, dr n. med. Tomasz Maria Kercz, mgr dyp. hig. Ilona Rowińska. Tegoroczna edycja Olimpiady uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.

 

Dwa wcześniejsze etapy Olimpiady wyłoniły 21 finalistów, którzy w dniach 9 -10 kwietnia br., na terenie Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,  przystąpili do egzaminu teoretycznego. Po części teoretycznej  9 osób zakwalifikowało się do etapowego egzaminu praktycznego, obejmującego sprawdzian umiejętności z zakresu profilaktyki i instruktażu, przeprowadzenia zabiegów higienizacji, ergonomii, praktycznej wiedzy anatomicznej oraz udzielania pierwszej pomocy.

 „Poziom teoretyczny uczestniczek był dobry, natomiast oswojenie kliniczne i praktyczne u wielu osób jeszcze bardzo szkolne, jednak widoczne były osoby, które zdecydowanie lepiej radziły sobie z aspektami praktycznymi zawodu,”

powiedział dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, członek komisji egzaminacyjnej oraz dodał:

 „Bez udziału higienistki stomatologicznej nie ma współczesnej stomatologii.”

 

Pierwsze miejsce w tegorocznej Olimpiadzie zajęła pani Karolina Ciechorska z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu. „Jestem szczęśliwa, usatysfakcjonowana. Cieszę się ogromnie i  chciałabym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym jestem tutaj, dzięki którym zdobyłam odpowiednią wiedzę, moim wykładowcom, dyrekcji oraz wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki,” powiedziała po ogłoszeniu wyników laureatka. II miejsce wywalczyła pani Marzena Sobiecka-Dorsz reprezentująca Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni, natomiast III miejsce zajęła pani Anna Niemasik z TEB Edukacja Lublin, z Lublina. W etapie finałowym wzięły udział również dwie inne słuchaczki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu: pani Karolina Woźniak oraz pani Anna Rutkowska.

 

Laureatki Olimpiady otrzymały m.in. bezpłatny udział w kursach i warsztatach organizowanych przez Instytut Blend-a-Med Oral-B oraz MMS, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe, do wykorzystania w ich dalszej edukacji oraz doskonaleniu umiejętności zawodowych. Atrakcyjne nagrody przypadły także opiekunom edukacyjnym laureatek oraz szkołom, w których się kształcą.

 

Organizatorami Olimpiady był Instytut Blend-a-Med Oral-B, Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych oraz DENTOnet.pl.  Za organizację oraz przebieg Olimpiady odpowiadał Komitet Organizacyjny Olimpiady w składzie: mgr Joanna Stępień, Rafał Szula,

mgr Agata Rybicka, dyp. hig. Emilia Śmigiel. Partnerem mediowym wydarzenia był magazyn Asystentka i Higienistka Stomatologiczna. „Instytut Blend-a-Med Oral-B od lat wspiera kształcenie higienistek stomatologicznych w Polsce. Stąd po raz drugi aktywnie zaangażowaliśmy się w organizację Ogólnopolskiej Olimpiady dla Studentów Higieny Stomatologicznej. Odwiedzamy i wspieramy higienistki także w gabinetach stomatologicznych, ponieważ to one pracują nad higieną pacjentów”  – powiedziała mgr Joanna Stępień z Instytutu Blend-a-Med Oral-B.

 

Na zakończenie, laureatka tegorocznej edycji, pani Karolina Ciechorska, zachęciła do udziału w kolejnych edycjach Olimpiady:  „Warto wziąć udział w olimpiadzie, sprawdzić swoje umiejętności. Przed egzaminem zawodowym to bardzo ważne. To dobra motywacja do nauki, ważna powtórka oraz trening stresu.”

 

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu ma wieloletnią tradycję w kształceniu personelu medycznego. Początek działalności toruńskiego medyka związany jest z Państwową Szkołą Laborantów Medycznych (PSLM) otwartą 1 września 1959 r. Od 1967 zajmuje zabytkowy budynek przy ulicy Św. Jana 1/3, w samym sercu toruńskiej Starówki. Szkoła przez lata kształciła ratowników medycznych, terapeutów zajęciowych, analityków medycznych, opiekunki dziecięce, pracowników socjalnych. W zawodach z branży medyczno- społecznej nadal kształci technika dentystycznego, higienistkę i asystentkę stomatologiczną, technika masażystę i opiekuna medycznego. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w trybie dziennym, stacjonarny oraz zaocznym. Placówka jest również ośrodkiem egzaminacyjnym dla wielu szkół z regionu kujawsko- pomorskiego, a także ściśle współpracuje z ośrodkami szkoleniowymi i firmami branżowymi. Jej uczniowie i słuchacze osiągają sukcesy w konkursach i olimpiadach oraz są cenionymi pracownikami. Obecnie trwa nabór do Centrum na rok szkolny 2016/2017. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.spm.edu.pl.

 

Agata Rybicka

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu

tel. 504 022 113

rybicka.agata@gazeta.pl

www.spm.edu.pl

 

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu jest jednostka oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego  (TK).

Laureatki Olimpiady (od lewej) Karolina Ciechorska, Anna Niemasik i Marzena Sobiecka-DorszKarolina Ciechorska (pierwsze miejsce)Karolina Ciechorska wykonująca zabieg podczas etapu praktycznego Olimpiady na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi