Edukacja

Miłe wpisy pisarki dla konsultantów KPCEN
Miłe wpisy pisarki dla konsultantów KPCEN

Spotkanie z picturebookiem Iwony Chmielewskiej

Jak zainteresować dzieci i młodzież książkami? Jak zachęcić młodych ludzi do czytania? Pytania te nie dają spać nauczycielom, rodzicom, osobom związanym z oświatą. Konsultanci z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu starają się podpowiedzieć, wesprzeć nauczycieli w powyższym zagadnieniu.

 

Anna Piątek ma za sobą niejedno szkolenie rady pedagogicznej na temat czytelnictwa i projektów czytelniczych. Na rzecz propagowania czytelnictwa zorganizowała konferencję „Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży  – co i jak czytać dzieciom” oraz urządziła w placówce kącik czytelniczy. Jednak ciągle poszukuje osób, które mogą zainspirować nauczycieli. Dlatego razem z Danutą Potręć były uczestniczkami pierwszego spotkania z zaplanowanego cyklu „Psychoanaliza z picturebookiem”, które miało miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu 15 lutego 2017 r. Konsultantki zainteresowane były nawiązaniem kontaktu z bohaterkami spotkania: Iwoną Chmielewską, cenioną na świecie ilustratorką i pisarką, twórczynią obsypywaną nagrodami autorskich książek obrazkowych „picturebooków” oraz Jolantą Liczkowską-Czakyrową, terapeutą psychoanalitycznym i członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

 

Podczas spotkania uczestnicy poznawali i rozmawiali o jednej z wielu książek –  „Dwoje ludzi”. Na rozkładowych stronach mieściły się ludzkie historie ubrane w lapidarny tekst (sms – jak sama autorka go określa) oraz symboliczny rysunek. Każdy czytelnik mógł podłożyć pod obraz i tekst swoją opowieść, swoje doświadczenie, swoje emocje i swoją filozofię życia. „Każdy” i „indywidualne/swoje” to kluczowe słowa dla picturebooków.

 

„Czasem ludzie łączą się z sobą na stałe jak naczynia w klepsydrze. Podczas gdy jedno daje, drugie przyjmuje. A potem odwrotnie.” – jakie uczucia budzą te słowa w Państwa sercach?

 

Do kart rozkładowych Jolanta Liczkowska-Czakyrowa zaprezentowała historie ludzi, ich problemy. Kiedy głośno je odczytywała, niektórzy słuchacze byli zaskakiwani trafnością przykładów w kontekście ich prywatnych przeżyć. Inni dziwili się pomysłem na odczytanie danej strony książki obrazowej.

 

Niespodzianką były reakcje pisarki oraz psycholożki na zaproszenie do współpracy skierowane przez konsultantki. Ucieszyły się z możliwości zapoznania  nauczycieli z ideą picturebooków. Kolejnym krokiem będzie spotkanie w KPCEN w Toruniu w celu ustaleń merytorycznych i zaplanowania spotkania z nauczycielami. Doświadczenie Anny Piątek w organizowaniu różnych form wsparcia pedagogów oraz zainteresowanie tematyką czytelniczą, pozwala mieć pewność, że przedsięwzięcie będzie interesujące i owocne dla odbiorców oraz będzie nową inspiracją do zaproszenia uczniów do świata książki.

 

Miłym akcentem na zakończenie spotkania w CSW było dokonanie wpisu z rysunkiem wykonanym przez  pisarkę dla konsultantów KPCEN w Toruniu do książek „Dwoje ludzi” oraz „Kłopot”.

 

Prosimy śledzić stronę naszej placówki www.kpcen-torun.edu.pl

 

oprac.  i zdjęcia Danuta Potręć – Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu

http://www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1332

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Anna Piątek i Jolanta Liczkowska-CzakyrowaIwona Chmielewska,  Jolanta Liczkowska-Czakyrowa, Anna Piątek i Danuta PotręćMiłe wpisy pisarki dla konsultantów KPCEN