Edukacja

Wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu przygotowana przez PBW w Bydgoszczy
Wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu przygotowana przez PBW w Bydgoszczy

Spotkanie z kryptologią

 28 października 2015 r.  I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Szubinie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy – Filia w Szubinie zorganizowały seminarium naukowe pt. Spotkanie z kryptologią dla gimnazjów i uczniów szkół  ponadgimnazjalnych.

 

            Prelekcję o Marianie Rejewskim wygłosił pułkownik Jerzy Lelwic z Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy. Uczniowie dowiedzieli się, kim był  Marian Rejewski, jak potoczyła się jego kariera naukowa, a także jak ogromny wpływ miało  rozszyfrowanie Enigmy na historię współczesnej Europy. Następnie pan dr Marcin Kowalewski wygłosił wykład na temat Skali problemu złamania Enigmy. Ostatnim etapem seminarium były warsztaty z kryptologii prowadzone przez studentki z Koła Naukowego Dydaktyki Informatyki i Matematyki Omega UKW w Bydgoszczy (Lena Kadow, Paulina Majewska i Agnieszka Remus).

Uczestnikami spotkania byli  licealiści z Wyspiańskiego, a także gimnazjaliści ze szkół w Szubinie, Mycielewie, Rynarzewie, Kowalewie i Mroczy.

Seminarium realizowane jest przez Instytut Matematyki UKW w Bydgoszczy w ramach projektu Akademia Młodych Naukowców.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji (TK).

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w SzubinieZaproszeni gimnazjaliściSłuchacze ze szkół w Szubinie, Mroczy, Kowalewie, Mycielewie i RynarzewieWykład  płk. Jerzego LelwicaPłk Jerzy Lelwic w auli liceumWykład dr Marcina Kowalewskiego z UKW w BydgoszczySala seminatyjnaWarsztaty kryptologiczneWarsztaty kryptologiczneWystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu przygotowana przez PBW w BydgoszczyWystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu przygotowana przez PBW w Bydgoszczy